Sveobuhvatna analiza teritorijalne organizacije RS, restrukturiranje dugova zdravstvenih ustanova, novi zakoni o radu i državnim službenicima te donošenje zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, dio su onoga što RS čeka u godini pred nama, a što je predviđeno ekonomskom politikom.Kada su u pitanju zdravstvene ustanove, prije restrukturiranja dugovanja biće izvršena detaljna analiza poslovanja, posebno njihovih obaveza, a u roku od 60 dana Vlada RS donijeće odluku o broju zaposlenih u javnim ustanovama precizirajući jasno broj medicinskog i nemedicinskog osoblja.
Sveobuhvatna analiza teritorijalne organizacije RS, restrukturiranje dugova zdravstvenih ustanova, novi zakoni o radu i državnim službenicima te donošenje zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, dio su onoga što RS čeka u godini pred nama, a što je predviđeno ekonomskom politikom.
Kada su u pitanju zdravstvene ustanove, prije restrukturiranja dugovanja biće izvršena detaljna analiza poslovanja, posebno njihovih obaveza, a u roku od 60 dana Vlada RS donijeće odluku o broju zaposlenih u javnim ustanovama precizirajući jasno broj medicinskog i nemedicinskog osoblja.
Kako bi se podstaklo zapošljavanje, Vlada RS planira i to da na određeno vrijeme rastereti obaveze na rad za novozaposlene radnike, a uspostaviće i registar svih fiskalnih i parafiskalnih nameta, nakon čega bez saglasnosti Ministarstva finansija RS neće biti moguće ukinuti ili uvesti nove namete.
Zbog pravednijeg oporezivanja, plan je da bude izmijenjen Zakon o porezu na dohodak na način da fizička lica koja se bave profesionalnom djelatnošću, kao što su advokati, notari i ljekari, budu više oporezovana.
"Novom politikom zaduženja biće definisane oblasti koje će biti podržane kreditnim aranžmanima s ciljem da se investira isključivo u projekte koji će doprinijeti ubrzanju privredne aktivnosti", navodi se u ekonomskoj politici za narednu godinu.
Što se tiče zaposlenosti u RS, ekonomskom politikom se konstatuje da je, s obzirom na veličinu RS, broj zaposlenih u javnom sektoru, uključujući i jedinice lokalne samouprave, prevelik te da će od svih institucija biti zatraženo da izvrše racionalizaciju broja zaposlenih.
U narednoj godini biće izvršeno i rangiranje visokoškolskih ustanova u RS i biće utvrđene i jedinstvene poreske stope za porez na nepokretnosti za sve lokalne zajednice u RS.
"Radiće se i na pravljenju konzorcijuma građevinskih kompanija RS i Srbije u cilju zajedničkog nastupa na trećim tržištima ili angažovanja na velikim domaćim infrastrukturnim projektima", navodi se u ekonomskoj politici RS.
Na ekonomsku politiku primjedbe su imali i u Savezu opština i gradova RS, a kako kaže predsjednik ovog udruženja Mićo Mićić, veliki broj opština je u blokadi.
Kako kaže Mićić, pokušaće amandmanski djelovati na predloženu ekonomsku politiku i budžet, a očekuju i pomoć Ministarstva uprave i lokalne samouprave.
"Prijedlog je da grant za izrazito nerazvijene opštine bude povećan sa milion na četiri miliona KM", rekao je Mićić, dodajući da ima zaključak Saveza koji govori o tome da barem 30 odsto sredstava od putarina bude vraćeno opštinama.
Lejla Rešić, ministar uprave i lokalne samouprave RS, rekla je da nas očekuju određene reforme, kako sistema javne uprave, javnih službi, tako i uopšte sistema globalnog funkcionisanja lokalne samouprave.
Marko Pavić, gradonačelnik Prijedora, takođe je rekao da je stanje u pojedinim lokalnim zajednicama jako teško, a da su čak neke i došle do pitanja da li uopšte mogu funkcionisati.
Što se tiče ekonomske politike RS za narednu godinu, primjedbe su iskazali i u Savezu sindikata RS, gdje traže da budu izmirene sve nastale obaveze prema radnicima u RS bez obzira na to da li su u javnom ili privatnom sektoru. Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, naglasila je da obaveze prema radnicima iznose 1,5 milijardi KM na ime neuplaćenih doprinosa i plata.
Kada je u pitanju ekonomska politika, reforma javne uprave podrazumijeva i ukidanje nefunkcionalnih agencija i republičkih uprava.
Da postoje agencije, republičke uprave i organizacije koje treba ukinuti ili reformisati, govore i njihovi budžeti koji u većini slučajeva odlaze na plate, pa tako će Republička uprava Civilne zaštite naredne godine potrošiti gotovo 5,3 miliona KM, a samo na plate 4,48 miliona KM, a na nabavku opreme svega 45.000 KM. Slično je i u Gender centru Vlade RS, gdje će od ukupno 463.300 KM na plate biti potrošeno 413.000 KM. Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa sljedeće godine potrošiće oko 860.000 KM, od čega će samo 95.000 KM otići na projekte, a ostalo na režijske troškove i plate.
Zanimljivi su i budžeti univerziteta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, iz kojih ni marka neće otići na stručno usavršavanje kadrova, ali za naknade van radnog odnosa na Banjalučkom univerzitetu će otići 855.000 KM, a u Istočnom Sarajevu čak 1,7 miliona KM. Republička direkcija za obnovu i izgradnju od 750.000 KM, koliko će potrošiti u 2015. godini, na lična primanja zaposlenih izdvojiće 670.000 KM.