MMF insistira da se Srbija pridržava dogovorene politike

Bez autora
Aug 25 2011

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nastavlja danas dvonedeljne razgovore s predstavnicima Vlade Srbije o novom aranžmanu iz predostrožnosti i posle trodnevnih sastanaka postalo je jasno da će Srbiji biti odobren novi aranžman samo ukoliko se bude striktno pridržavala dogovorene monetarne i fiskalne politike. Novi aranžman s MMF-om iz predostrožnosti za Srbiju je u ovom momentu posebno važan, zbog realne pretnje da bi novi talas svetske ekonomske krize mogao da se prelije na našu zemlju. Od Fonda se očekuje da ima nadzornu i kontrolnu funkciju, a saradnja sa tom međunarodnom finansijskom institucijom znak je za strane poverioce i investitore da su njihova ulaganja u Srbiji sigurna. Tokom dvonedeljnih razgovora biće reči i o merama ekonomske politike radi prevazilaženja spoljnih rizika i ublažavanja eventualnih posledica krize. U okviru strukturnih reformi razgovaraće se o javnim preduzećima i reformama u zdravstvu, prosveti i penzionom sistemu, kao i o unapređenju investicione klime...

MMF insistira da se Srbija pridržava dogovorene politikeMisija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nastavlja danas dvonedeljne razgovore s predstavnicima Vlade Srbije o novom aranžmanu iz predostrožnosti i posle trodnevnih sastanaka postalo je jasno da će Srbiji biti odobren novi aranžman samo ukoliko se bude striktno pridržavala dogovorene monetarne i fiskalne politike.

Novi aranžman s MMF-om iz predostrožnosti za Srbiju je u ovom momentu posebno važan, zbog realne pretnje da bi novi talas svetske ekonomske krize mogao da se prelije na našu zemlju, istakli su učesnici jučerašnjeg Tanjugovog okruglog stola „Da li je Srbija spremna za drugi udar svetske ekonomske krize”.

Od Fonda se očekuje da ima nadzornu i kontrolnu funkciju, a saradnja sa tom međunarodnom finansijskom institucijom znak je za strane poverioce i investitore da su njihova ulaganja u Srbiji sigurna, ocena je analitičara i predstavnika vlade.

Tokom dvonedeljnih razgovora biće reči i o merama ekonomske politike radi prevazilaženja spoljnih rizika i ublažavanja eventualnih posledica krize.

U okviru strukturnih reformi razgovaraće se o javnim preduzećima i reformama u zdravstvu, prosveti i penzionom sistemu, kao i o unapređenju investicione klime.

Ekonomski savetnik premijera Jurij Bajec, koji je učestvovao na Okruglom stolu Tanjuga, preneo je da su predstavnici misije MMF-a i srpskog Ministarstva finansija danas razgovarali kako da se definiše rebalans budžeta za ovu godinu, kao i o okvirima republičkog budžeta za 2012.

Bajec je u izjavi novinarima ukazao da su u Zakonu o budžetskom sistemu postavljeni okviri javnih rashoda i prihoda, tako da bi deficit državne kase u 2012. godini trebalo da bude niži od ovogodišnjih 4,2 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Zbog toga se mora striktno poštovati dogovorena monetarna i fiskalna politika, s naglaskom na ovu drugu, da bi Srbija mogla da sklopi novi aranžman iz predostrožnosti s MMF-om, kazao je Bajec i dodao da on nije siguran da je našoj zemlji sada potrebno novih milijardu evra za jačanje deviznih rezervi Narodne banke.

I potpredsednica Vlade Srbije za privredni i regionalni razvoj Verica Kalanović sastala se juče s delegacijom MMF-a i tom prilikom je postignuta saglasnost da je neophodno unaprediti kontrolu upravljanja infrastrukturnim projektima u Srbiji na svim nivoima.

Jača kontrola u vođenju infrastrukturnih projekata postigla bi se, s jedne strane, kroz kontrolu trošenja uloženih sredstava, a s druge strane, kroz merenje efekata završenih infrastrukturnih projekata na dalji razvoj naše zemlje, navedeno je u saopštenju posle sastanka.

Kalanovićeva je istakla da je prilikom programskog višegodišnjeg planiranja budžeta potrebno utvrditi tačno određeni procenat za realizaciju infrastrukturnih projekata, a na taj način obezbedila bi se razvojna komponenta budžeta, u cilju daljeg napretka i jačanja Srbije.

Zvanični razgovori počeli su u ponedeljak, 22. avgusta, tradicionalnim održavanjem plenarne sednice u Narodnoj banci, na kojoj su učestvovali predstavnici Vlade Srbije i misije MMF-a.

Posle zvaničnih susreta i razgovora s premijerom Mirkom Cvetkovićem, potpredsednikom vlade Jovanom Krkobabićem i ministrom rada i socijalne politike Rasimom Ljajićem, najavljeno je da će, nakon razgovora MMF-a s predstavnicima Ministarstva finansija o rebalansu budžeta koji je planiran u septembru, biti utvrđeni i okviri budžeta za 2012. godinu.

Predstavnici MMF-a i premijer Cvetkovićem saglasili su se da je i u narednom periodu neophodno striktno poštovanje fiskalnih pravila u Srbiji, sprovođenje ušteda na svim nivoima vlasti, kao i nastavak sprovođenja reformi u cilju unapređenja investicione klime.

Premijer Cvetković je ocenio da je aranžman iz predostrožnosti sa MMF-om, koji ne podrazumeva obavezno povlačenje sredstava, veoma važan za našu zemlju, jer svim stranim investitorima predstavlja potvrdu da Srbija vodi kredibilnu ekonomsku politiku.

Na sastanku Cvetkovića s delegacijom MMF-a, koju predvodi Albert Jeger, sagledana su makroekonomska kretanja do kraja godine, a predsednik vlade je naglasio da će u oktobru doći do usklađivanja i povećanja plata i penzija, kako je i predviđeno zakonom.

Ministar Ljajić je tokom sastanka u prošli ponedeljak sa misijom MMF-a rekao da aktuelna situacija u sistemu socijalne zaštite, kao i najava rebalansa republičkog budžeta, ukazuju da će isplata svih prava iz oblasti socijalne zaštite biti redovna.

Ljajić je ukazao da će biti dovoljno sredstava za primenu prava iz novog Zakona o socijalnoj zaštiti, kao i za isplatu svih prava iz oblasti boračko-invalidske, porodične i dečje zaštite.

S predstavnicima misije MMF-a razgovarao je i potpredsednik vlade Jovan Krkobabić i tom prilikom je zajednički zaključeno da u ovom trenutku nema potrebe za izmenama penzionog sistema u Srbiji i da će njegovo dalje poboljšanje i osavremenjivanje biti zadatak naredne vlade i parlamenta.

Svaka promena u dužini staža ili godinama života za penzionisanje u budućim rešenjima penzionog sistema nije pitanje koje se meri godinama, već koje bi se eventualno usaglašavalo decenijama, navedeno je u saopštenju posle sastanka.

Konstatovano je da se penzioni sistem ili njegove izmene moraju oslanjati, pre svega, na ubrzano zapošljavanje, kako bi se popravio odnos onih koji doprinose u penzioni fond i onih koji taj fond koriste, kao i doslednu i efikasnu fiskalnu politiku, na čemu MMF ovaj put posebno insistira.

Aranžman iz predostrožnosti s MMF-om podrazumeva mogućnost korišćenja sredstava u slučaju potreba zemlje, a preliminarni razgovori o tome obavljeni su u maju ove godine i tada je najavljeno da bi novi aranžman trajao 18 meseci uz pristup sredstvima u iznosu od 200 odsto kvote Srbije u MMF-u, odnosno oko milijardu evra.

Ukoliko s misijom Fonda bude postignut dogovor o ekonomskoj politici koja će se sprovoditi u narednom periodu, Srbiji bi Odbor izvršnih direktora MMF-a mogao da odobri novi aranžman iz predostrožnosti, krajem septembra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik