Od 221 grada, obuhvaćenog godišnjom studijom međunarodne kompanije "Mercer", kvalitet života, treću godinu zaredom, najviši je u Beču, a najniži u Bagdadu, dok je Beograd zauzeo 136. mesto. Na listi na kojoj su gradovi prvi put ove godine rangirani po bezbednosti, prvi je Luksemburg, a Beograd je 127, dok je Bagdad i na ovoj listi poslednji.Najbezbedniji grad u regionu je Ljubljana - na 30. mestu, Zagreb je 75, a Sarajevo deli 127. poziciju sa Beogradom. Osim Beča, koji prvo mesto u kvalitetu života zaslužuje na osnovu odlične infrastrukture, bezbednih ulica i dobre državne zdravstvene službe, u samom vrhu liste gradova u kojima se najbolje živi su i Cirih, Ouklend, Minhen, Vankuver i Dizeldorf.
Sam vrh godišnje rang-liste najkvalitetnijih gradova za život nije se promenio - Beč je treću godinu zaredom prvi, a Beograd na 136. mestu. Srpska prestonica tek 127. po bezbednosti.
Od 221 grada, obuhvaćenog godišnjom studijom međunarodne kompanije "Mercer", kvalitet života, treću godinu zaredom, najviši je u Beču, a najniži u Bagdadu, dok je Beograd zauzeo 136. mesto.
Na listi na kojoj su gradovi prvi put ove godine rangirani po bezbednosti, prvi je Luksemburg, a Beograd je 127, dok je Bagdad i na ovoj listi poslednji. Najbezbedniji grad u regionu je Ljubljana - na 30. mestu, Zagreb je 75, a Sarajevo deli 127. poziciju sa Beogradom.
Osim Beča, koji prvo mesto u kvalitetu života zaslužuje na osnovu odlične infrastrukture, bezbednih ulica i dobre državne zdravstvene službe, u samom vrhu liste gradova u kojima se najbolje živi su i Cirih, Ouklend, Minhen, Vankuver i Dizeldorf, javio je Rojters.
Od gradova u regionu po kvalitetu života najbolje je rangirana Budimpešta, na 73. mestu, dok je Ljubljana 75, Zagreb 98, a Sarajevo 155.
Pri rangiranju gradova po kvalitetu života u obzir se uzima 39 kriterijuma, među kojima su politička i ekonomska stabilnost, kultura, zdravlje, higijenski uslovi, kvalitet obrazovanja i javnih usluga.
Na vebsajtu kompanije "Mercer" navodi se da zapadna Evropa i dalje uživa najviši kvalitet života u poređenju sa drugim regionima u svetu, dok se u istočnoj Evropi i dalje živi za klasu lošije, iako pojedini gradovi, među kojima su Prag, Budimpešta i Ljubljana, neprestano poboljšavaju svoju poziciju.
Najbezbedniji gradovi na svetu su, pored Luksemburga, Bern, Helsinki, Cirih i Beč, a rangiranje je sprovedeno prema kriterijumima kao što su nivo kriminaliteta, efikasnost snaga bezbednosti i međunarodni odnosi zemlje. Tokio je na 31. mestu, Berlin 36, Dubai 39, i Prag na 47. mestu.
Cilj istraživanja je da pomogne vladama i multinacionalnim kompanijama da pravično kompenzuju svoje zaposlene kada ih šalju na službene poslove u inostranstvo.
Lična bezbednost je ocenjivana prema unutrašnjoj stabilnosti, nivou kriminala, primeni zakona, efikasnosti i međunarodnim odnosima zemlje domaćina.
„Najbolje rangirani gradovi po ličnoj bezbednosti su u politički stabilnim zemljama s dobrim međunarodnim odnosima i relativno održivim ekonomskim rastom", rekao je Slagin Parakatil, viši istraživač u "Mercer"-u i ukazao da je većina slabo plasiranih gradova u zemljama, pogođenim građanskim ratovima, visokim nivoom kriminala i slabom primenom zakona.