Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da su Srbija i Mađarska formirale zajedničku radnu grupu koja će se baviti uređenjem saobraćaja na budućoj brzoj pruzi između Beograda i Budimpešte.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali razgovarao je danas sa novim ambasadorom Mađarske u Srbiji Jožefom Mađarom o ekonomskim odnosima, strateškim projektima koji povezuju Srbiju i Mađarsku i mogućnostima za njihov dalji razvoj.
Sagovornici su ocenili da odnosi dveju zemalja nikada nisu bili bolji i da ih odlikuje čvrsto, strateško partnerstvo i iskreno prijateljstvo.
Mali je podsetio na to da je proteklog vikenda predsednik Vlade Mađarske Viktor Orban boravio u Beogradu, gde je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao o važnim pitanjima u vezi sa saradnjom dveju zemalja.
Potpredsednik Vlade je naglasio i značaj formiranja strateškog saveta Srbije i Mađarske, najavivši da će u maju biti održan samit na najvišem nivou.
Nastavljamo rad na projektima bitnim za građane obe zemlje, poručio je Mali, pri čemu je ukazao na važnost ubrzanja izgradnje naftovoda od Novog Sada do Mađarske, koji će Srbiji omogućiti da dalje diverzifikuje svoje izvore snabdevanja energentima.
Mali je, govoreći o energetici, podsetio na to da je produžen najam skladišta u Mađarskoj na dodatnih godinu dana, imajući u vidu da ove tokom zime nije potrošeno onoliko gasa koliko je bilo očekivano.
Na sastanku je bilo reči i o daljem ubrzanju protoka teretnog saobraćaja na graničnim prelazima između dve zemlje, kao i o saradnji Srbije i Mađarske u oblasti poreske politike.
Potpredsednik Vlade je istakao i da su dobri odnosi između dve zemlje doprineli rekordnoj spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni i da je Mađarska u 2022. godini bila naš peti spoljnotrgovinski partner, iako je doskoro bila na 13. mestu.
Takođe, Mali je ambasadoru predstavio kandidaturu Srbije za organizaciju Međunarodne specijalizovane izložbe „Ekspo 2027” i istakao značaj tog projekta za promociju i dalji napredak ne samo Srbije, već i čitavog regiona.
Veliki značaj saobraćajne povezanosti sa Mađarskom
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da su Srbija i Mađarska formirale zajedničku radnu grupu koja će se baviti uređenjem saobraćaja na budućoj brzoj pruzi između Beograda i Budimpešte.
Vesić, koji boravi u dvodnevnoj poseti Budimpešti, rekao je nakon razgovora sa ministrom saobraćaja i građevinarstva Mađarske Janošem Lazarom, da će, kada ova pruga bude puštena u saobraćaj 2025. godine, granični prelazi biti na samim železničkim stanicama kako se vozovi ne bi zaustavljali.
On je podsetio na to da je Srbija završila brzu prugu do Novog Sada u dužini od 75 kilometara i da gradi deonicu do Subotice u dužini od 108 kilometara, koja će biti gotova 2024. godine, dok će Mađarska svoj deo završiti 2025. godine, kada će se između Beograda i Budimpešte stizati za oko tri sata.
Ministar je podsetio na to da se ove godine obeležava i 140 godina od uspostavljanja železničkog saobraćaja između glavnih gradova dveju zemalja i da je tada prvi voz iz Beograda stigao u Budimpeštu.
Vesić je dodao da je sa mađarskim kolegom razgovarao i o izgradnji brze saobraćajnice između Bačkog Brega i Nakova.
On je rekao da će ove godine biti potpisan ugovor za izgradnju pomenute saobraćajnice, koja će potpuno promeniti granični prelaz Bački Breg, objasnivši da će mađarska strana uraditi dodatne radove na infrastrukturi i da će taj prelaz biti mnogo veći.
Kada bude završena brza saobraćajanica, taj prelaz neće biti manje opterećen od Horgoša, naveo je Vesić i dodao će se vrlo brzo krenuti u zajedničku rekonstrukciju prelaza Bački Breg, pošto je projekat završen u januaru.
Ministar je rekao da bi mađarska strana trebalo da unapredi i prelaz Kelebija koji će postati „zeleni koridor”, kao i da bi do uskršnjih praznika trebalo da bude završena rekonstrukcija prelaza Horgoš.
On je predočio da će Srbija i Mađarska uputiti pozive Bugarskoj, Severnoj Makedoniji, Albaniji, Grčkoj i Turskoj da se pridruže izgradnji brze pruge, koja će prvo povezati Budimpeštu i Beograd, a kasnije i Niš, Preševo i granicu sa Severnom Makedonijom.
Vesić je rekao da Srbija i Mađarska, pored brze pruge Beograd- Budimpešta, zajedno grade i prugu Subotica – Segedin, a da je u planu i gradnja pruge Subotica - Baja.
Ministar je predočio da će pruga od Subotice do Segedina u oktobru biti otvorena za putnički saobraćaj, a da je za prugu od Subotice do Baje već završen idejni projekat.
On je istakao da je srpska strana spremna da nakon idejnog projekta počne zajedničko projektovanje i izgradnju naše trećine pruge, dodavši da veliki broj građana gravitira na tom prostoru i tek će se videti da li će se pruga do Baje finansirati uz pomoć EU ili iz budžeta.
Lazar je naveo da je Mađarska zainteresovana za nastavak brze pruge južno od Beograda, u tri pravca, preko Bugarske u pravcu Turske i preko Severne Makedonije u pravcu Grčke, odnosno do Albanije, da se mreža brzih pruga proširi i da se na taj način roba znatno lakše železnicom prevozi u EU.
On je ukazao na to da Mađarska već sada radi na projektu železničke zaobilaznice kod Budimpešte kako bi roba koja dolazi ovim prevozom iz pravca jugoistoka mogla da se preveze bez zadržavanja prema EU i Zapadnoj Evropi.
Ministar je naglasio da je Srbija najvažniji saveznik i partner Mađarske u regionu, prenevši da je na sastanku postignut dogovor o tome da se preko novih graničnih prelaza povežu brze saobraćajnice i auto-putevi u obe zemlje, kao i da se više radi na korišćenju Dunava kao plovne saobraćajnice između dve zemlje.