Srbija bi u ovoj godini trebalo da ostvari privredni rast od dva odsto, a u sledećoj tri odsto, objavio je danas Međunarodni monetarni fond u najnovijoj prognozi. U izveštaju MMF-a se takođe navodi da će stopa inflacije u Srbiji ove godine iznositi 11,3 odsto, dok će u 2012. ipak biti značajno manja i usporiti na četiri odsto.Kad je reč o susednim zemljama, MMF za Hrvatsku prognozira rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od tek 0,8 odsto 2011. i 1,8 odsto 2012. godine, dok bi rast potrošačkih cena trebalo da iznosi 3,2 odnosno 2,4 odsto.
Srbija bi u ovoj godini trebalo da ostvari privredni rast od dva odsto, a u sledećoj tri odsto, objavio je danas Međunarodni monetarni fond u najnovijoj prognozi.
U izveštaju MMF-a se takođe navodi da će stopa inflacije u Srbiji ove godine iznositi 11,3 odsto, dok će u 2012. ipak biti značajno manja i usporiti na četiri odsto, objavljeno je na sajtu Fonda.
Kad je reč o susednim zemljama, MMF za Hrvatsku prognozira rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od tek 0,8 odsto 2011. i 1,8 odsto 2012. godine, dok bi rast potrošačkih cena trebalo da iznosi 3,2 odnosno 2,4 odsto.
Za Makedoniju se očekuje privredni rast od tri odsto u ovoj i 3,7 odsto u sledećoj godini, kao i stopa inflacije od 4,4 odnosno dva odsto. Istovremeno, prognoza za Crnu Goru ukazuje na rast BDP-a od dva odsto u 2011. i 3,5 odsto u 2012. godini, kao i inflaciju od 3,1 odnosno dva odsto.
MMF procenjuje da će Bosna i Hercegovina ostvariti privredni rast u ovoj godini od 2,2 odsto i u sledećoj od tri odsto, dok bi potrošačke cene istovremeno trebalo da porastu za četiri odnosno 2,5 odsto.
Prognoza je data u sklopu izveštaja MMF-a čitav evropski region u razvoju, koji obuhvata 14 zemalja.
U saopštenju MMF-a se navodi da "mnoge privrede centralne i istočne Evrope ostvaruju prilično snažan oporavak od duboke recesije u kojoj su bile", navodeći da se za taj region prognozira rast BDP-a od 4,3 odsto u 2011. ili tek nešto manje u odnosu na lanjskih 4,5 odsto. Ipak, rast će 2012. usporiti na 2,7 odsto, naveli su stručnjaci Fonda.
MMF je ipak upozorio da bi region mogli da ugroze problemi evrozone.
"Iako je direktna trgovinska i finansijska izloženost pomenutih privreda dugovima perifernih članica evrozone ograničena, eskalacija dužničke krize i problema finansijskog sektora ključnih članica bi mogla da ugrozi privredni rast centralne i istočne Evrope, s obzirom na čvrste finansijske i ekonomske veze ta dva dela 'starog kontinenta", navodi se u izveštaju.