Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u srpnju

Bez autora
Jul 31 2024

Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu blago su poboljšana u srpnju, odražavajući optimistične prognoze u uslužnom sektoru za drugu polovinu ljeta, pokazalo je u utorak mjesečno istraživanje Europske komisije.

Indeks ekonomske klime (ESI) u Hrvatskoj porastao je u srpnju za 0,8 bodova u odnosu na lipanj, na 106,1 bod.

U mjesecu na izmaku poboljšana su samo očekivanja u uslužnom sektoru, premda blago, prema rastu indeksa za 0,7 bodova u odnosu na prethodni mjesec. Menadžeri očekuju znatno bolju potražnju do kraja ljeta, uz naglašenu neizvjesnost. Njihova ocjena poslovanja i potražnje u prethodna tri mjeseca znatno je pak lošija nego u lipnju.

Ozračje među potrošačima zadržalo se na lipanjskoj razini, a značajnijih promjena nije bilo ni među menadžerima u industriji, prema gotovo nepromijenjenoj vrijednosti indeksa.

Raspoloženje u sektorima maloprodaje i građevine znatno je pak pogoršalo u odnosu na lipanj, iskazano u padu indeksa za oko tri boda, odnosno gotovo pet bodova, pod utjecajem lošije ocjene knjige narudžbi.

Menadžeri u gospodarstvu u cjelini očekuju nešto jači tempo zapošljavanja u ljetnoj sezoni, prema rastu indeksa EEI za 1,2 boda u odnosu na lipanj. Indeks koji signalizira neizvjesnost u poslovanju pokazuje poboljšanje, porastavši za tri boda u odnosu na mjesec ranije.

Bez promjena u eurozoni

Ozračje na razini 20-člane eurozone nije se bitnije promijenilo ni u srpnju u odnosu na mjesec ranije, uz gotovo nepromijenjenu vrijednost indeksa, od 95,8 bodova.

Očekivanja menadžera pogoršana su ponajviše u maloprodaji i uslugama, što se očituje u padu indeksa za oko 1,3 boda.

U industriji i građevinskom sektoru ozračje je ostalo gotovo nepromijenjeno.

Potrošači su pak optimističniji, prema rastu indeksa za jedan bod.

Poslovni čelnici u 20-članom gospodarstvu očekuju slabiji tempo zapošljavanja u idućim mjesecima, prema padu indeksa EEI za 1,8 bodova. Njegova vrijednost spustila se ispod dugoročnog prosjeka prvi puta od travnja 2021. godine, napominje Komisija u izvješću. Neizvjesnost u poslovanju neznatno je ublažena, uz pad indeksa EUI za 0,2 boda.

U skupini vodećih gospodarstava najviše i u srpnju poboljšalo raspoloženje u Španjolskoj, uz rast ESI-ja za 1,7 bod. Slijedi Italija s blagim poboljšanjem ozračja, prema rastu indeksa za 0,4 boda.

U Njemačkoj očekivanja su bila uglavnom stabilna, a u Francuskoj su znatno pogoršana, uz pad indeksa za 2,2 boda.

Zamjetno pogoršanje signalizira i indeks najvećeg gospodarstva EU-a izvan eurozone, onog Poljske, čija se vrijednost smanjila za 1,8 bodova, pokazuje istraživanje EK.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik