Oko 11 milijardi evra u zoni sive i crne ekonomije

Bez autora
Dec 01 2010

Godišnje se u Srbiji na crnom tržištu „obrne” između 10 i 12 milijardi evra, a bez radikalne reforme poreskog sistema, administracije i javne uprave nema uspešnog suzbijanja tih negativnih društvenih pojava. U Srbiji se 50 odsto prometa roba i usluga obavlja na crno. Glavni izvor crnog tržišta je prodaja na „buvljacima”. Samo na Pančevačkom buvljaku, koji ima 1.640 tezgi, godišnje obrne profit veći od 200 miliona evra. Jedan od glavnih izvora crnog tržišta i kineska roba, za koju se plati carina i porez na dodatu vrednost (PDV) sa umanjenom osnovicom, a koja se potom distribuira potpuno ilegalno. Tu su, osim toga, i domaće firme koje proizvode za crno tržište. Srbiji preti privredni kolaps, jer se privreda, i pored subvencionisanih kredita, dvostruko više zadužila nego prošle godine. Od 113.000 malih i srednjih preduzeća u Srbiji, 38.000 je u blokadi, dok 28.000 preduzetnika ima negativan bilans od početka godine. Bez radikalnih poteza i korenitih sistemskih reformi, kao što su poreska i reforma javnog sektora, nema oporavka.

Oko 11 milijardi evra u zoni sive i crne ekonomijeGodišnje se u Srbiji na crnom tržištu „obrne” između 10 i 12 milijardi evra, a bez radikalne reforme poreskog sistema, administracije i javne uprave nema uspešnog suzbijanja tih negativnih društvenih pojava, upozoreno je na panel diskusiji o odnosu sive ekonomije i poreskog sistema u Srbiji.

U Srbiji se 50 odsto prometa roba i usluga obavlja na crno, ukazao je predsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća Milan Knežević, koji je ocenio da je glavni izvor crnog tržišta prodaja na „buvljacima”. On je ukazao da se, recimo, samo na Pančevačkom buvljaku, koji ima 1.640 tezgi, godišnje obrne profit veći od 200 miliona evra.

On je rekao da je jedan od glavnih izvora crnog tržišta i kineska roba, za koju se plati carina i porez na dodatu vrednost (PDV) sa umanjenom osnovicom, a koja se potom distribuira potpuno ilegalno. Tu su, osim toga, i domaće firme koje proizvode za crno tržište.

Prema njegovim rečima, Srbiji preti privredni kolaps, jer se privreda, i pored subvencionisanih kredita, dvostruko više zadužila nego prošle godine.

On je istakao da je od 113.000 malih i srednjih preduzeća u Srbiji, 38.000 u blokadi, dok 28.000 preduzetnika ima negativan bilans od početka godine.

Knežević smatra da bez radikalnih poteza i korenitih sistemskih reformi, kao što su poreska i reforma javnog sektora, nema oporavka.

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać istakla je da je problem u tome što nemamo pravnu državu, što su stranke „razdrobile državu na svoje posede” i što se vlast odvojila od fenomena odgovornosti.

„I da se donesu bolji zakoni, biće plod nagodbe političkih stranaka i neće se primenjivati”, ocenila je ona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik