Ove nedelje rezultat pregovora sa MMF

Bez autora
Nov 17 2010

Viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković izjavio je danas da bi ove nedelje trebalo da se vidi kakav je rezultat pregovora Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o šestoj reviziji stend-baj aranžmana i izrazio nadu da će oni biti uspešno okončani.Pregovori sa MMF vrlo su bitni i odražavaju se i na premiju rizika zemlje. Srbija je u septembru, po osnovu aktuelnog aranžmana sa MMF, u okviru pete tranše povukla oko 15 odsto raspoloživih sredstava, odnosno 53,5 miliona evra.

Ove nedelje rezultat pregovora sa MMFViceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković izjavio je danas da bi ove nedelje trebalo da se vidi kakav je rezultat pregovora Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o šestoj reviziji stend-baj aranžmana i izrazio nadu da će oni biti uspešno okončani.

Marković je, na konferenciji za novinare povodom predstavljanja novembarskog Izveštaja o inflaciji, istakao da su pregovori sa MMF vrlo bitni i da se odražavaju i na premiju rizika zemlje.  

On je podsetio da je Srbija u septembru, po osnovu aktuelnog aranžmana sa MMF, u okviru pete tranše povukla oko 15 odsto raspoloživih sredstava, odnosno 53,5 miliona evra.

Misija MMF, predvođena Albertom Jegerom, boravila je u poseti Beogradu od 21. oktobra do 4. novembra, kako bi sa predstavnicima vlasti obavila razgovore o šestoj reviziji u okviru stend-baj aranžmana.

Članovi Misije i predstavnici srpskih vlasti dogovorili su se tada da nastave dijalog kako bi ubrzo postigli dogovor na nivou misije o završetku šeste revizije stend-baj aranžmana.

"Iako je tokom misije postignut značajan napredak u razgovorima o budžetu za 2011. godinu, pregovori nisu mogli da budu okončani za vreme boravka misije", ukazao je tada Jeger.

"Kada je u pitanju budžet za 2011. godinu, razgovori su bili fokusirani na mere neophodne za postizanje dogovorenog ciljanog deficita od oko četiri procenta bruto domaćeg proizvoda (BDP)", rekao je šef Misije MMF-a.

Aranžmanom s MMF, koji je potpisan u maju 2009. godine, Srbiji je odobren zajam od 2,87 milijarde evra za jačanje deviznih rezervi i do sada je iskorišćeno oko 1,5 milijardi evra.

Ljajić: Još uvek se razgovora o izmena Zakona o PIO

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić izjavio je danas da se o izmenama i dopunama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju još razgovora, ali da očekuje da će taj akt ubrzo biti upućen u skupštinsku proceduru.

"Još uvek se vode razgovori na više nivoa, očekujem da ćemo za dan dva imati jasan odgovor i da će zakon vrlo brzo upućen u skupštinsku proceduru", rekao je Ljajić novinarima nakon predstavljanja konkursa Evropske unije za razvoj usluga za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice.

Ministar Ljajić, međutim, nije mogao da precizira kada će izmene i dopune Zakona o PIO biti upućene republičkom parlamentu.

Prema najavama, predlog zakona o PIO, koji je krajem oktobra pod pritiskom sindikata povučen iz skupštinske procedure, trebalo bi da u parlament bude vraćen bez suštinskih promena, onako kako je to saopštio i Međunarodni monetarni fonda.

Naime, sindikati i Vlada Srbije su prošle sedmice sklopili sporazum, kojim je predviđeno da se zaštitna mera od pada penzija ispod 60 odsto prosečne neto zarade primeni kada se za to ukaže potreba.

Odredba kojom se predviđa produžetak radnog staža za odlazak žena u penziju, umesto od 1. januara naredne, primenjivaće se od 1. januara 2013. godine, a zakonom će biti predviđeno da minimalna penzija ne može da padne ispod 27 odsto prosečne zarade.

Beneficirani staž je ostalo jedino otvoreno pitanje o koje je vlada trebalo da razgovara sa MMF-om, a sindikati su predložili da, ukoliko ne bude druge opcije, u naredne dve godine ostane rešenje iz sada važećeg zakona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik