Srbija je po ekonomskim slobodama na 101. mjestu, među 179 zemalja svijeta, prema listi koju su sačinili američka fondacija "Heritidž" i list "Volstrit džornal". Od ukupno 43 zemlje Evrope, Srbija je zauzela 38. mjesto, a njen ukupni rezultat je ispod svjetskog prosjeka. Na sajtu Fondacije "Heritidž" objavljeno je da je Srbija u odnosu na prošlogodišnju listu napredovala za 1,1 poen na 58 bodova, zahvaljujući skromnom poboljšanju u šest od deset kategorija ekonomskih sloboda. Kada je riječ o zemljama u regionu, Makedonija je na listi zauzela 55. mjesto, Slovenija 66, Crna Gora 76, Hrvatska 82, a BiH 104. Srbija je tokom proteklih deset godina provela značajne strukturne reforme u mnogim sektorima privrede. Ekonomsku konkurentnost Srbije podržavaju niski porezi i relativno fleksibilni propisi za zapošljavanje, koji podstiču aktivnost u preduzetništvu.
Srbija je po ekonomskim slobodama na 101. mjestu, među 179 zemalja svijeta, prema listi koju su sačinili američka fondacija "Heritidž" i list "Volstrit džornal".
Od ukupno 43 zemlje Evrope, Srbija je zauzela 38. mjesto, a njen ukupni rezultat je ispod svjetskog prosjeka.
Na sajtu Fondacije "Heritidž" objavljeno je da je Srbija u odnosu na prošlogodišnju listu napredovala za 1,1 poen na 58 bodova, zahvaljujući skromnom poboljšanju u šest od deset kategorija ekonomskih sloboda.
Kada je riječ o zemljama u regionu, Makedonija je na listi zauzela 55. mjesto, Slovenija 66, Crna Gora 76, Hrvatska 82, a BiH 104. Srbija je tokom proteklih deset godina provela značajne strukturne reforme u mnogim sektorima privrede, navodi se u tekstu objavljenom na sajtu fondacije.
Ekonomsku konkurentnost Srbije podržavaju niski porezi i relativno fleksibilni propisi za zapošljavanje, koji podstiču aktivnost u preduzetništvu.
Stručnjaci fondacije upozoravaju da su Srbiji potrebne dublje reforme u svrhu smanjenja birokratije i korupcije, kao i reforma sudstva koje je podložno uplitanju politike. Na ukupnu ekonomsku slobodu negativno utiču nedovoljna institucionalna podrška ili politička volja za oštre reforme koje su neophodne. Državna potrošnja je visoka i njom se slabo upravlja, što šteti ekonomskom potencijalu Srbije.
Kad je riječ o različitim kategorijama ekonomske slobode, u fondaciji "Heritidž" su ocijenili da je na polju poslovne slobode postignut određeni napredak u pojednostavljenju osnivanja firme, ali je ostalo još dosta zahtjeva koji smanjuju efikasnost regulatornog sistema.
Na polju trgovinske slobode nije bilo promjene u odnosu na indeks za 2010. godinu, ali troškove trgovanja i dalje povećavaju neke visoke tarife, ograničenja i zabrane uvoza, netransparentna regulativa i drugo.
Ocjenjujući fiskalnu slobodu, stručnjaci su naveli da Srbija ima kompetitivne poreske stope na individualne i korporativne prihode. Nvodi se da je inflacija u Srbiji visoka, ali da država kontroliše cijene nekih osnovnih proizvoda.
Na polju finansijske slobode, Srbija nije zabilježila promjenu u odnosu na prošlu godinu, ali je tržište kapitala ostalo malo i nerazvijeno, a promjena nije bilo ni na polju prava vlasništva.