Poboljšanje imidža Srbije u svetu važno za privlačenje investitora

Bez autora
Mar 07 2013

Direktor Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Vlade Republike Srbije Slavka Drašković razgovarala je danas sa sa ambasadorom Nemačke u Srbiji Hajncom Vilhelmom. Drašković i Vilhelm su tom prilikom istakli da bi Srbija trebalo da popravi svoj imidž u Nemačkoj, kao i uopšte u svetu, uz ocenu da u tome može da joj pomogne brojna dijaspora. Oni su, takođe, napomenuli da treba raditi i na poboljšanju slike Nemačke u Srbiji. Poboljšanje imidža Srbije u svetu bilo je podsticajno za privlačenje inostranih investitora, ali i za ubrzavanje puta ka članstvu u Evropskoj uniji. Danas u Nemačkoj živi između 400 i 500 hiljada naših građana, na koje gledamo kao na most saradnje dveju zemalja. Najviše Srba živi u saveznim pokrajinama Severna Rajna – Vestfalija, Baden – Virtemberg i Bavarska. Postoji i veliki broj dvojnih državljana iz bivših republika SFRJ, kao i onih koji su dobili nemačko državljanstvo, zbog čega kod nemačkih vlasti nemaju status stranih državljana.

Poboljšanje imidža Srbije u svetu važno za privlačenje investitoraDirektor Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Vlade Republike Srbije Slavka Drašković razgovarala je danas sa sa ambasadorom Nemačke u Srbiji Hajncom Vilhelmom.

Drašković i Vilhelm su tom prilikom istakli da bi Srbija trebalo da popravi svoj imidž u Nemačkoj, kao i uopšte u svetu, uz ocenu da u tome može da joj pomogne brojna dijaspora.  Oni su, takođe, napomenuli da treba raditi i na poboljšanju slike Nemačke u Srbiji.

Drašković je ukazala na to da bi poboljšanje imidža Srbije u svetu bilo podsticajno za privlačenje inostranih investitora, ali i za ubrzavanje puta ka članstvu u Evropskoj uniji.

Ona je precizirala da danas u Nemačkoj živi između 400 i 500 hiljada naših građana, na koje gledamo kao na most saradnje dveju zemalja. Najviše Srba živi u saveznim pokrajinama Severna Rajna – Vestfalija, Baden – Virtemberg i Bavarska. Postoji i veliki broj dvojnih državljana iz bivših republika SFRJ, kao i onih koji su dobili nemačko državljanstvo, zbog čega kod nemačkih vlasti nemaju status stranih državljana.

Drašković je ponovila spremnost Kancelarije da uključi pripadnike srpske dijaspore iz Nemačke u privredne i društvene tokove u matičnoj državi, uz ocenu da bi oni mogli značajno da doprinesu razvoju naše zemlje.

Vilhelm je u razgovoru preneo da je srpska dijaspora u Nemačkoj veoma dobro integrisana u nemačko društvo.

On je rekao da podržava predlog Drašković da se uticajni ljudi iz Nemačke srpskog porekla iz privredne i kulturne delatnosti motivišu na intenzivniju saradnju sa Srbijom.

Vilhelm je podsetio na to da Nemačka ima potrebu za kadrom u nekim oblastima u kojima Srbija ima višak stručnjaka, i naveo primer nedavno potpisanog Sporazuma o zapošljavanju medicinskog osoblja iz Srbije u Nemačkoj, navodi se u saopštenju Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik