Pogoršani uvjeti poslovanja u Hrvatskoj

Bez autora
Dec 13 2011

Nelikvidnost, zakonodavstvo, spora administracija, korupcija, nedovoljna potražnja i financijska ograničenja glavni su nedostaci poslovanja u Hrvatskoj. U posljednje tri godine u zemlji su se osjetno pogoršali uvjeti poslovanja, pokazalo je prvo zajedničko istraživanje Američke i Nordijske gospodarske komore u Hrvatskoj čiji su rezultati predstavljeni u utorak na konferenciji za novinare. U istraživanju je sudjelovalo 87 tvrtki članica obiju komora od njih ukupno više od 200 (oko 160 ih je u Američkoj komori i oko 55 u Nordijskoj). Zbog tako malog uzorka rezultate treba uzimati s oprezom, ali ih istodobno i uzimati u obzir jer se radi o važnim kompanijama koje posluju u Hrvatskoj i s Hrvatskom. Rezultati istraživanja dostavljeni su uredu hrvatskog predsjednika, veleposlanicima, a dobit će ih i nova vlada. U istraživanju koje je od travnja do rujna ove godine provela agencija Ipsos Puls, oko 50 posto ispitanika navelo je da kako očekuje da će poslovna situacija u Hrvatskoj ostati ista i tri mjeseca nakon istraživanja.

Pogoršani uvjeti poslovanja u HrvatskojNelikvidnost, zakonodavstvo, spora administracija, korupcija, nedovoljna potražnja i financijska ograničenja glavni su nedostaci poslovanja u Hrvatskoj.

U posljednje tri godine u zemlji su se osjetno pogoršali uvjeti poslovanja, pokazalo je prvo zajedničko istraživanje Američke i Nordijske gospodarske komore u Hrvatskoj čiji su rezultati predstavljeni u utorak na konferenciji za novinare. U istraživanju je sudjelovalo 87 tvrtki članica obiju komora od njih ukupno više od 200 (oko 160 ih je u Američkoj komori i oko 55 u Nordijskoj), izvijestila je izvršna direktorica Nordijske komore Gordana Fuštar, prenosi Hina. Napomenula je da zbog tako malog uzorka rezultate treba uzimati s oprezom, ali ih istodobno i uzimati u obzir jer se radi o važnim kompanijama koje posluju u Hrvatskoj i s Hrvatskom.

Slično je rekla i izvršna direktorica Američke komore (AmCham) Andrea Doko Jelušič, dodavši da su rezultati istraživanja dostavljeni uredu hrvatskog predsjednika, veleposlanicima, a dobit će ih i nova vlada. Istaknula je i da se slijedom toga članice obiju komora nadaju skorom uklanjanju spomenutih prepreka.

U istraživanju koje je od travnja do rujna ove godine provela agencija Ipsos Puls, oko 50 posto ispitanika navelo je da kako očekuje da će poslovna situacija u Hrvatskoj ostati ista i tri mjeseca nakon istraživanja. Njih 76 posto izjasnilo se da neće mijenjati cijene svojih proizvoda i usluga, niti broj zaposlenih. Među tri glavna ograničavajuća faktora poslovanja u Hrvatskoj, njih 33 posto navelo je nelikvidnost, a po 26 posto zakonodavstvo i administraciju, dok su među tri glavne prednosti, njih 62 posto istaknuli turistički potencijal, 61 posto geostrateški položaj i 40 posto kvalitetnu infrastrukturu. Da su se uvjeti poslovanja pogoršali, smatra 64 posto ispitanih, s tim da najviše njih (77 posto) navodi kako je to zbog rokova plaćanja i nelikvidnosti, a po 50 posto tvrtki navodi lošije uvjete financiranja i smanjenu potražnje.

Njih 36 posto reklo je i da se problem korupcije povećao, a čak 80 posto ih smatra da državna administracija narušava poslovne uvjete, dok je lokalna administracija problem za njih 65 posto. Uspoređujući poslovne uvjete u Hrvatskoj s drugim zemljama u srednjoj i istočnoj Europi u kojima radi 67 posto ispitanih, 40 posto ih smatra kako je u Hrvatskoj najlošije, 41 posto da je prosječno, a tek tri posto misli da je u Hrvatskoj bolje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik