Porez na dobit preduzeća biće od sledeće godine povećan sa sadašnjih 10 na 12 odsto, a ne na 15 odsto. Odluka o izmenama ovog poreza biće doneta do 1. novembra, kako bi stupila na snagu 1. januara 2013. godine. Ministarstvo finansija odustalo je od stope od 15 odsto zbog činjenice da bi u tom slučaju povećanje iznosilo 50 odsto, kao i zbog argumentacije da je upravo niska poreska stopa ovog poreza bila glavni adut Srbije u privlačenju stranih investicija.Srbija je prošle godine po osnovu poreza na dobit prihodovala oko 55 milijardi dinara, a povećanje na 15 odsto obezbedilo bi u 2013. godini petnaestak milijardi dinara više za budžet (oko 140 miliona evra). Sa stopom od 12 odsto efekti će biti daleko niži i iznositi u narednoj godini oko pet milijardi (četrdesetak miliona evra)...
Porez na dobit preduzeća biće od sledeće godine povećan sa sadašnjih 10 na 12 odsto, a ne na 15 odsto, kako je prvobitno najavljeno, saznaje „Blic“ u Ministarstvu finansija.
Odluka o izmenama ovog poreza biće doneta do 1. novembra, kako bi stupila na snagu 1. januara 2013. godine. Ministarstvo finansija odustalo je od stope od 15 odsto zbog činjenice da bi u tom slučaju povećanje iznosilo 50 odsto, kao i zbog argumentacije da je upravo niska poreska stopa ovog poreza bila glavni adut Srbije u privlačenju stranih investicija. Srbija je prošle godine po osnovu poreza na dobit prihodovala oko 55 milijardi dinara, a povećanje na 15 odsto obezbedilo bi u 2013. godini petnaestak milijardi dinara više za budžet (oko 140 miliona evra).
Sa stopom od 12 odsto efekti će biti daleko niži i iznositi u narednoj godini oko pet milijardi (četrdesetak miliona evra). Pun efekat povećanja ovog poreza očekuje se tek u 2014. godini kada bi i sa stopom od 12 odsto rast prihoda mogao iznositi oko 12 milijardi dinara. Izmenama zakona planirano je i smanjenje mogućnosti za izvrdavanje i umanjenje ovog poreza (kroz humanitarni rad, finansiranje sportskih i drugih aktivnosti itd.), što je često bilo zloupotrebljavano, pa je efektivna stopa poreza na dobit zapravo iznosila 5-6 odsto.
Stručnjaci ipak smatraju da je bilo prostora za podizanje ovog poreza na 15 odsto, jer bi čak i sa tom stopom Srbija ostala daleko ispod evropskog proseka. Tim pre što izostaje glavni efekat niske poreske stope - veći priliv investicija. U EU prosečna stopa ovog poreza je 24 odsto, a rekorderi su Nemci, gde porez na dobit iznosi čak 38,7 odsto. Među članicama EU porez na dobit od 10 odsto imaju samo Kipar i Bugarska, dok susedna Rumunija dobit oporezuje sa 16 odsto, Hrvatska sa 20 itd. Slovačka i Češka, gde je ovaj porez 19 odsto, upravo razmatraju njegovo podizanje na 23 odsto, čime bi se približile evropskom proseku.