Postignut dogovor sa MMF-om

Bez autora
Feb 22 2011

Srbija i Misija MMF-a postigle su dogovor o završetku sedme revizije stend-baj aranžmana, koji će našoj zemlji omogućiti da povuče oko 365 miliona evra namenjenih deviznim rezervama zemlje.Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Diana Dragutinović izjavila je danas da je budžetski deficit bio manji od planiranog u 2010. godini, dok je budžetski deficit za 2011. usvojen u skladu sa fiskalnim pravilima. Najkritičnija tačka uspešno završenih pregovora bila je platforma Vlade koju je Ministarstvo finansija pripremilo za pregovore sa sindikatima.

Postignut dogovor sa MMF-omSrbija i Misija MMF-a postigle su dogovor o završetku sedme revizije stend-baj aranžmana, koji će našoj zemlji omogućiti da povuče oko 365 miliona evra namenjenih deviznim rezervama zemlje.

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Diana Dragutinović izjavila je danas da je budžetski deficit bio manji od planiranog u 2010. godini, dok je budžetski deficit za 2011. usvojen u skladu sa fiskalnim pravilima. Najkritičnija tačka uspešno završenih pregovora bila je platforma Vlade koju je Ministarstvo finansija pripremilo za pregovore sa sindikatima. Osnovni elementi te platform bili su da ne može biti povećanja budžetskog deficita i da poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih mora da se zasniva na principu solidarnosti. Ta platforma podrazumevala da to poboljšanje zavisi od dinamike javnih prihoda, kao i da se procena tih prihoda obavlja tromesečno.

Prema njenim rečima, MMF je insistirao na tome da se moraju postaviti granice u ispunjavanju zahteva za poboljšanje položaja zaposlenih i da rast izdataka za plate i penzije ne sme biti veći od 10 milijardi dinara. MMF je tražio da se postigne socijalno najpravičnije rešenje u raspodeli sredstava, kao i da isplate budu jednokratne.

U saopštenju se dodaje da bi za Vladu Srbije, ekonomske aktere u Srbiji i investitore bilo dobro da se postigne dogovor oko novog aranžmana sa MMF-om.

Šef Misije MMF-a Albert Jeger saopštio je da su sa srpskim vlastima dogovoreni principi na osnovu kojih će moći da eventualno budu povećane zarade zaposlenih u javnom sektoru. Povećanje zarada zavisiće od toga da li će prihodi biti veći od projektovanih i sva povećanja će biti jednokratna, što znači da se njihov efekat neće preneti na budžet za 2012, a povećanje će se odnositi na najugroženije radnike u javnom sektoru i penzionere. Takođe, postojaće gornja granica za ukupnu potrošnju za ove svrhe, a Jeger je ukazao i na to da bi povećanje zarada onako kako to zahtevaju sindikati ugrozilo fiskalnu ravnotežu i stabilnost cena u Srbiji.

Najveći izazovi u narednom periodu biće zadržavanje potrošnje u zacrtanim fiskalnim okvirima, izgradnja konkurentnosti ekonomije zasnovane na privatnom sektoru, smanjenje državnog sektora i restrukturiranje javnih preduzeća, saopštio je Jeger.

Osnovni rezultati dvogodišnjeg aranžmana koji je Srbija imala sa MMF-om jesu zaustavljanje trenda visokog rasta javne potrošnje, razvijanje finansijskog tržišta, postizanje Bečkog sporazuma sa stranim bankama da održe kreditnu izloženost u Srbiji, obezbeđivanje podrške međunarodnih finansijskih institucija za finansiranje budžetskog deficita i infrastrukturu, ograničavanje budžetskog deficita i ugrađivanje fiskalnih pravila u Zakon o budžetskom sistemu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik