Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Tanja Miščević, potpredsednik Vlade Severne Makedonije za evropska pitanja Bojan Maričić i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre potpisali su danas u Nišu trilateralni finansijski sporazum za Program prekogranične saradnje Srbija - Severna Makedonija za period 2021-2027.
Pomenuti sporazum Evropske komisije, Srbije i Severne Makedonije potpisan je u okviru EU nedelje mogućnosti, a od njega će direktnu korist imati 850.000 građana sa obe strane granice.
Ukupna vrednost Sporazuma je 9,7 miliona evra, od kojih su sredstva Evropske unije kroz IPA fondove 8,4 miliona evra, a prva tranša iznosi 3,6 miliona evra.
Miščević je izrazila zahvalnost na tome što je prepoznat značaj prekogranične saradnje za ljude koji žive sa obe strane granice, a posebno kolegi iz Severne Makedonije, koji je naglasio da je reč o zajedničkom interesu da građani osete koristi od procesa pristupanja Uniji.
Ona je ukazala i na programe transnacionalne saradnje, kao i na to da će do kraja godine biti raspisani pozivi kako bi se potencijalni korisnici na vreme pripremili za prijavljivanje projekata.
Ministarka je istakla da se značaj programa prekogranične saradnje ogleda i u tome što je to pomoć građanima, a ne državi, preciziravši da je od 2004. do 2020. godine 1.000 organizacija radilo na 1.600 projekata, koji su finansirani sa 400 miliona evra, a od kojih je najdirektniju korist osetilo više od 100.000 građana.
Miščević je podsetila na to da je nedavno potpisala Memorandum o saradnji u evropskim integracijama sa kolegom iz Severne Makedonije, dodavši da je cilj da zajedničiki efikasnije i bolje lobiramo i pokažemo značaj zemalja Zapadnog Balkana u procesu EU integracija.
Žifore je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je sporazumom krunisana EU nedelja mogućnosti, čiji se završni dan, koji je posvećen lokalnom razvoju i životnoj sredini održava danas u Nišu.
On je naglasio da se ovim sporazumom potvrđuje da se mogućnosti ne zaustavljaju na granicama sa EU, već da postoje i u okviru programa prekogranične saradnje, a koji se direktno odnose na dobrobit građana.
EU podržava projekte prekogranične saradnje, a takvih projekta ima još, kao i različih fondova kroz koje Srbija može da sarađuje sa Rumunijom, Bugarskom, Mađarskom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom, naveo je on.
Podrška zdravstvu i socijalnoj i kulturnoj inkluziji, kao i unapređenje turizma, delokrug su novog Programa prekogranične saradnje Srbije i Severne Makedonije, koji finansira EU.
Ovo je drugi program prekogranične saradnje između Srbije i Severne Makedonije. Ukupan budžet programa koji je Evropska komisija usvojila 3. juna 2022. iznosi 9,7 miliona evra, od čega 8,4 miliona evra sufinansira EU.
Trilateralni sporazum odgovara dvogodišnjim alokacijama u ukupnoj vrednosti od 3,6 miliona evra, koje će biti dopunjene u kasnijoj fazi Programa kako bi se iskoristila ukupna sredstva EU namenjena celom programu.
Očekuje se da će, zahvaljujući Programu, građanima biti dostupnije usluge socijalne i zdravstvene zaštite za ugrožene grupe, kao i da će biti više kulturnih sadržaja za sve stanovnike sa teritorije Programa.
Razvojem prekograničnog turizma i zaštitom kulturnog i prirodnog nasleđa sa obe strane granice, značajno će se povećati broj turističkih poseta i dužina boravka turista u pograničnom području.
Područje ovog programa prekogranične saradnje obuhvata Jablanički i
Pčinjski okrug u Srbiji i Severoistočni region i deo Skopskog regiona u
Severnoj Makedoniji, u kojem živi približno 850.000 stanovnika u obe
države.