Blagovremena realizacija podsticajnih mjera, što veća ulaganja u poljoprivredu i energetski sektor, rasterećenje privrede i stimulisanje privatnih investicija neke su od mjera koje, smatraju ekonomisti, treba što prije preduzeti kako bi se poboljšalo stanje u privredi u Republici Srpskoj. U Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) ponovo su naglasili da se u BiH moraju sprovesti neophodne reforme kako bi građani ubrzo mogli osjetiti poboljšanje životnog standarda, te da za 2013. godinu predviđaju samo skromni rast za BiH, ako ga uopšte bude. Pad priliva u penzioni i zdravstveni fond i skoro izjednačen broj penzionera i zaposlenih u Srpskoj govore o tome da se neke reforme u domenu ekonomije moraju što prije preduzeti. Treba raditi na rasterećenju privrede i stimulisanju privatnih investicija. Takođe se mora investirati u pojedine sektore koji imaju tržište a ne da se, radi smanjivanja troškova, otpuštaju radnici i smanjuju plate.
Blagovremena realizacija podsticajnih mjera, što veća ulaganja u poljoprivredu i energetski sektor, rasterećenje privrede i stimulisanje privatnih investicija neke su od mjera koje, smatraju ekonomisti, treba što prije preduzeti kako bi se poboljšalo stanje u privredi u Republici Srpskoj.
U Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) ponovo su naglasili da se u BiH moraju sprovesti neophodne reforme kako bi građani ubrzo mogli osjetiti poboljšanje životnog standarda, te da za 2013. godinu predviđaju samo skromni rast za BiH, ako ga uopšte bude.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović ističe da pad priliva u penzioni i zdravstveni fond i skoro izjednačen broj penzionera i zaposlenih u Srpskoj govore o tome da se neke reforme u domenu ekonomije moraju što prije preduzeti.
- Treba raditi na rasterećenju privrede i stimulisanju privatnih investicija. Takođe se mora investirati u pojedine sektore koji imaju tržište a ne da se, radi smanjivanja troškova, otpuštaju radnici i smanjuju plate - kazao je Pavlović za "Glas Srpske".
U Privrednoj komori RS su istakli da su neke od mjera za očuvanje domaće privrede donošenje novog zakona o radu, blagovremena realizacija podsticajnih mjera i ukidanje fiskalnih i parafiskalnih nameta.
- To su komunalne naknade, naknade za notarske usluge u geodetskoj upravi, naknade koje privredni subjekti plaćaju prilikom realizacije privrednih vozila, naknade za registraciju privrednih subjekata - kazao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.
Ekonomista Aleksandar Stojanović smatra da treba što više ulagati u poljoprivredu.
- To je jedna od rijetkih grana u kojima smo konkurentni i za koju imamo prirodne resurse - kaže Stojanović.
Pojašnjava da Srpska ima velike resurse za poljoprivrednu proizvodnju, kao što su Semberija, Podrinje, Lijevče polje…
- To je ogroman resurs koji bi mogao da proizvodi viškove za izvoz, ali tome se ne pridaje pažnja. Umjesto toga, od 2010. godine, kada je za većinu proizvoda omogućen bescarinski uvoz, uvoze se velike količine poljoprivrednih proizvoda. Sve te zemlje koje izvoze na naše područje daju visoke subvencije svojim poljoprivrednim proizvođačima i onda su njihovi proizvodi jeftiniji u odnosu na naše, jer poljoprivredni proizvođači imaju ili zanemarive ili nikakve subvencije - rekao je Stojanović.
Dodaje da osim poljoprivrede treba ulagati i u energetski sektor.
- Po mom mišljenju, ulaganja u industriju nisu realna jer su ostale zemlje mnogo konkurentnije od nas - istakao je Stojanović.
Obaveze
Pavlović ističe da treba vratiti uslove poslovanja iz 2010. godine.
- Svako ko registruje samostalnu zanatsku radnju i poljoprivredno domaćinstvo treba godinu da bude oslobođen svih obaveza. Da bi neko uspješno poslovao, mora prvo stati na noge pa tek onda plaćati namete - smatra Pavlović.