Predstavljen Program za poboljšanje stanja u oblasti privrede, preduzetništva i zanatstva

Bez autora
Nov 25 2012

Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova organizovao je prvu javnu prezentaciju predloga Programa za poboljšanje stanja u oblasti privrede, preduzetništva i zanatstva u AP Vojvodini, o kome je govorio pokrajinski sekretar Miroslav Vasin. Pozivu da prisustvuju predstavljanju ovog važnog programa odazvali su se u velikom broju predstavnici vojvođanskih gradova i opština, sindikata, Unije poslodavaca Vojvodine, Udruženja zanatlija, poslaničkih grupa u Skupštini APV, Privredne komore Vojvodine, regionalnih agencija za razvoj, klastera u Vojvodini i univerziteta u Novom Sadu. Program je nastao u višemesečnoj saradnji sa mnogim institucijama u Vojvodini, uz uvažavanje mišljenja istaknutih pojedinaca - stručnjaka u svojim oblastima. Program nije pretenciozan da menja stvarnost na koju ne možemo uticati, već ima ulogu da poboljša stanje i ambiciju da promeni svest i najzad u politički i privredni život Vojvodine uvede “totalnu saradnju” svih subjekata koji mogu doprineti poboljšanju stanja u oblasti privrede.

Predstavljen Program za poboljšanje stanja u oblasti privrede, preduzetništva i zanatstvaPokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova organizovao je prvu javnu prezentaciju predloga Programa za poboljšanje stanja u oblasti privrede, preduzetništva i zanatstva u AP Vojvodini, o kome je govorio pokrajinski sekretar Miroslav Vasin.

Pozivu da prisustvuju predstavljanju ovog važnog programa odazvali su se u velikom broju predstavnici vojvođanskih gradova i opština, sindikata, Unije poslodavaca Vojvodine, Udruženja zanatlija, poslaničkih grupa u Skupštini APV, Privredne komore Vojvodine, regionalnih agencija za razvoj, klastera u Vojvodini i univerziteta u Novom Sadu.

“Od prisutnih očekujem da  uzmu učešće u javnoj raspravi o Programu za poboljšanje stanja u oblasti privrede, preduzetništva i zanatstva u AP Vojvodini u narednih dvadesetak dana. Javna rasprava bi trebalo za rezultat da ima poboljšanje ovog Programa, kako bi konačan tekst do kraja godine usvojili. Tako bi Program postao zajednički program svih institucija koje imaju dodir sa privredom. Sa podsticajnim merama i adekvatnim budžetom za 2013. godinu potom bi mogli da radimo na osnovu principa iz ovog dokumenta”, rekao je Miroslav Vasin na početku svog izlaganja.

Program je nastao u višemesečnoj saradnji sa mnogim institucijama u Vojvodini, uz uvažavanje mišljenja istaknutih pojedinaca - stručnjaka u svojim oblastima i, prema rečima Vasina, Program nije pretenciozan da menja stvarnost na koju ne možemo uticati, već ima ulogu da poboljša stanje i ambiciju da promeni svest i najzad u politički i privredni život Vojvodine uvede “totalnu saradnju” svih subjekata koji mogu doprineti poboljšanju stanja u oblasti privrede.

Ocena stanja u privredi Srbije i analiza ekonomskog položaja Vojvodine u privrednom sistemu u Srbiji, polazna su osnova za definisanje jedanaest strateških pravaca za poboljšanje privrednog ambijenta. Među njima su: afirmacija socijalnog dijaloga, put u inovacijsko društvo, otvaranje “zelenih” radnih mesta, udruživanje privrednih subjekata radi jačanja konkurentnosti, javno-privatno partnerstvo, sertifikacija, unapređenje saobraćaja, te elektronskih komunikacija, razvoj vojvođanskog sela, korišćenje dostupnih finansijskih fondova i nov pristup u rešavanju problema “sive” ekonomije.

Predloženi dokument sadrži i niz podsticaja, koji će, pored postojećih, biti uvedeni kroz aktivnosti Vlade Vojvodine i drugih pokrajinskih institucija. To su: pomoć privredi kroz  kreditne aranžmane, olakšice za mala i srednja preduzeća, preduzetništvo i zanatstvo, mere za privlačenje stranih investija, stvaranje uslova za ulaganje domaćih kompanija, zatim snažno podsticanje namenskog udruživanja sredstava pokrajinskih institucija i lokalnih samouprava, unapređenje dosadašnje linije za garancije i drugi podsticaji. Posebno mesto u Programu ima unapređenje skladnosti odnosa poslodavca i zaposlenih, kroz afirmaciju socijalnog dijaloga.

Više o ovom Programu možete pročitati ovde.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik