Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali učestvovao je danas na GLOBSEC Tatra samitu koji se održava u mestu Štrbsko Pleso u Slovačkoj, gde je učesnicima samita predstavio makroekonomske rezultate Srbije, kao i plan "Skok u budućnost - Srbija 2027".
Mali je na panelu "Prilagođavanje globalnim ekonomskim promenama: trgovina, inflacija i rast“ ("Navigating Global Economic Shifts: Trade, Inflation, and Growth) poručio da je Srbija na evropskom putu, kao i na ubrzanom putu privrednog rasta, naglasivši da je u prvoj polovini godine naša zemlja druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi.
Imamo rekordno visok priliv direktnih stranih investicija, rekordno visoku zaposlenost, i sve to uprkos krizi. Želimo da Srbija raste, stalno tražimo nove izvore rasta, a jedan od načina je plan „Skok u budućnost - Srbija 2027“ koji predviđa 323 projekta iz oblasti infrastrukture u Srbiji, istakao je Mali.
Prvi potpredsednik Vlade je naveo da je u 2023. godini realni rast BDP-a iznosio 3,8 odsto, a očekuje se rast od oko 3,8 odsto u 2024. godini, uz ubrzanje na 4 do 5 odsto u 2025. godini i dalje, u skladu sa investicionim ciklusom vezanim za plan „Skok u budućnost - Srbija 2027“ i izložbu EKSPO 2027 čiji smo domaćini i za koju se očekuje više od tri miliona posetilaca uz prihode od preko milijardu evra.
To je naša najveća šansa da se predstavimo svetu i iskoristimo period pred nama za dalje unapređenje zemlje, rekao je prvi potpredsednik Vlade.
On je istakao da je prioritet Vlade Srbije podizanje životnog standarda građana kroz rast njihovih primanja i kroz nastavak velikog investicionog talasa.
Naš rast je zasnovan na tri stvari - to su domaća tražnja, kapitalne investicije i rast izvoza. Najpre, rastu nam plate i penzije, raste nam minimalna zarada. Kad pogledate, od 2020. godine do danas, u realnom iznosu preko nivoa inflacije 35 do 40 odsto su nam u proseku rasle i plate i penzije, napomenuo je on.
Mali je istakao da s druge strane, imamo ogromne investicije - 7,9 odsto našeg BDP-a su kapitalne investicije, grade se auto-putevi, brze saobraćajnice, brze pruge, nove bolnice i škole, dodavši da se ulaže u energetiku, digitalizaciju i zdravstvo, sve ono što menja kvalitet života građana Srbije i čini našu privredu atraktivnijom za veliki broj investitora koji kod nas otvaraju nove fabrike i zapošljavaju ljude.
I na trećem mestu, prema njegovim rečima, je rast izvoza.
Prvi potpredsednik Vlade je naglasio da rekordan priliv direktnih stranih investicija i fabrike koje su otvarane u prethodnom periodu sada pokazuju svoje rezultate.
Sa ugovorima o slobodnoj trgovini koje Srbija ima sa NR Kinom i Egiptom, mi smo sada u jedinstvenoj poziciji, možemo da odlučujemo o svojoj sudbini jer naša ekonomska politika daje rezultate, tako da sam protiv bilo kakvih protekcionističkih mera o kojima govore u Evropi i Americi, jer to zatvara ekonomiju, ocenio je prvi potpredsednik Vlade i dodao da nije siguran da postoji jedinstven stav na nivou Evropske unije oko jedinstvene ekonomske politike u kom smeru treba ići.
On je naglasio da ako se pogleda globalni BDP, vidi se kako su se poslednjih dvadeset do trideset godina stvari promenile, gde opada udeo SAD-a i EU, a raste udeo nekih azijskih zemalja.
To je trend koji se dešava i mi moramo tome da se prilagodimo. Zbog toga se Srbija otvara i azijskom i evropskom i afričkom tržištu, želimo da budemo prisutni svuda, da iskoristimo svaku moguću šansu za rast i razvoj, jer to za naše građane znači nova radna mesta, veće plate i penzije i nova ulaganja, poručio je Mali.
Prvi potpredsednik Vlade se tokom boravka na samitu sastao i sa ministrom obrazovanja, istraživanja i razvoja Slovačke Tomašom Drukerom, kao i sa nekadašnjim izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimirom Bilčikom.