U Zagrebu je danas svečano otvoreno predstavništvo Privredne komore Srbije (PKS), koje ima za cilj da poveća prisustvo srpskog kapitala i kompanija na hrvatskom tržištu i unapredi ekonomsku saradnju dve zemlje. Privredna saradnja Srbije i Hrvatske beleži pozitivan trend, ali postoji i dalje dosta prostora i mogućnosti za njeno unapređenje u svim privrednim granama, kao i zajednički nastupi na trećim tržištima. Moguće je unaprediti i razviti više oblike privredne saradnje, posebno u oblasti metalske industrije, brodogradnje i poljoprivredno - prehrambene industrije. Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Hrvatske gotovo je izbalansirana, a treba unapređivati regionalnu saradnju i podsticati zajedničke nastupe na trećim tržištima. Realne izvozne mogućnosti srpskih kompanija na tržištu Hrvatske postoje povezivanjem putem klastera, realizacijom zajedničkih projekata u agrokompleksu, energetici, hemijskoj industriji, saobraćajnoj infrastrukturi, turizmu, IT i metalskom sektoru, kao i zajedničkim nastupom na tržištima Libije, Alžira, Kuvajta i Ruske Federacije.
U Zagrebu je danas svečano otvoreno predstavništvo Privredne komore Srbije (PKS), koje ima za cilj da poveća prisustvo srpskog kapitala i kompanija na hrvatskom tržištu i unapredi ekonomsku saradnju dve zemlje.
Kako je istaknuto na ceremoniji otvaranja Predstavništva PKS u Zagrebu, privredna saradnja Srbije i Hrvatske beleži pozitivan trend, ali postoji i dalje dosta prostora i mogućnosti za njeno unapređenje u svim privrednim granama, kao i zajednički nastupi na trećim tržištima.
Predsednik PKS, Miloš Bugarin, rekao je da je moguće unaprediti i razviti više oblike privredne saradnje, posebno u oblasti metalske industrije, brodogradnje i poljoprivredno - prehrambene industrije. On je napomenuo da je spoljnotrgovinska razmena Srbije i Hrvatske gotovo izbalansirana, da treba unapređivati regionalnu saradnju i podsticati zajedničke nastupe na trećim tržištima. Realne izvozne mogućnosti srpskih kompanija na tržištu Hrvatske postoje povezivanjem putem klastera, realizacijom zajedničkih projekata u agrokompleksu, energetici, hemijskoj industriji, saobraćajnoj infrastrukturi, turizmu, IT i metalskom sektoru, kao i zajedničkim nastupom na tržištima Libije, Alžira, Kuvajta i Ruske Federacije, zaključio je Bugarin.
Ovaj događaj je putokaz dobre saradnje Srbije i Hrvatske, koja ne može da se razvija samo trgovinom, već treba da bude unapredjena i višim oblikcima kooperacije, naglasio je ambasador u Zagrebu, Stanimir Vukićević. Prema njegovim rečima, otvaranje Predstavništva PKS u Zagrebu predstavlja istorijski trenutak i kreira novu stranicu u bilateralnim odnosima dve zemlje, od kojih zavisi klima u celom region, i dodao da je Predstavništvo PKS servis srpskim privrednicima na putu dolaska na tržište Hrvatske, ali je takođe otvoreno i za sve hrvatske privrednike.
Predsednik Gospodarske komore Hrvatske, Nadan Vidošević, rekao je da je Hrvatska otvorena za srpske investicije, da su privrede dve zemlje konkurentne i kompatibilne, da treba gledati u budućnost i da region istočnog Jadrana treba da bude most izmedju EU i svih delova sveta.
U Srbiji posluje oko 200 firmi iz Hrvatske, dok su najveći investitori Agrokor, Atlantik grupa, Nekse grupa, Vindija. Sa druge strane, prisustvo kompanija i investicija iz Srbije u Hrvatskoj gotovo je zanemarljivo, a razlozi za to bili su brojni problemi, od necarinskih barijera do diskriminacije preduzeća iz Srbije u privatizaciji hrvatskih firmi.
U saopštenju PKS se navodi da je spoljnotrgovinska razmena Srbije i Hrvatske 2011. godine iznosila 933,6 miliona dolara, odnosno za 26,7 posto više nego godinu dana ranije. Srpski izvoz u Hrvatsku vredeo je 466,4 miliona dolara i za 52 posto je veći nego 2010. godine, dok je uvoz povećan za 8,8 posto i iznosio je 467,2 miliona dolara. Hrvatska je Srbiji deveti izvozni, a 12. uvozni partner.
Kako se navodi, Srbija najviše u Hrvatsku izvozi metal i proizvode od metala, poljoprivredno - prehrambene proizvode, mašine i druge uređaje, hemijske proizvode, gumu, plastiku, papir, električnu energiju i nameštaj. U Srbiju se iz Hrvatske najviše uvoze hemijski i poljoprivredno - prehrambeni proizvodi, metal i proizvodi od metala.
Prema podacima PKS, hrvatske investicije u Srbiji od 1999. godine do polovine prošle godine iznosile su nešto više od 500 miliona evra, što je 13 posto ukupnih hrvatskih ulaganja u inostranstvu.
Hrvatska gospodarska komora otvorila je Predstavništvo u Srbiji pre deset godina.