Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je cilj Srbije da bude punopravni član Evropske unije, navodeći da je nemoguće zaokružiti evropsku priču bez prijema Zapadnog Balkana.
Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović učestvovala je danas na Poslovnom forumu Italija–Srbija „Zelena tranzicija: nove prilike za bilateralnu saradnju“ u Trstu, kao deo delegacije Vlade Srbije koju je predvodio premijer Miloš Vučević.
Đedović Handanović je na panelu „Tehnološke inovacije i zelena energetska tranzicija“ uputila poziv italijanskim kompanijama da prepoznaju unapređene prilike za ulaganja u energetski sektor Srbije, kako bi saradnja dveju zemalja u toj oblasti bila još razvijenija i intenzivnija od dosadašnje.
Ministarka je istakla da proces energetske tranzicije nudi priliku za proširenje saradnje, i napomenula da je u Srbiji unapređen zakonodavni okvir, čime su stvoreni uslovi za različite vidove investiranja u obnovljive izvore energije.
U novembru ćemo pokrenuti nove aukcije za tržišne premije na kojima planiramo da ponudimo približno 400 MW kapaciteta, što treba da se potvrdi analizom tržišta, najavila je Đedović Handanović.
Ona je ukazala na to da srpske i italijanske kompanije zajedno u Srbiji razvijaju projekte vetroelektrana vredne skoro 250 miliona evra, od kojih su tri završena, dok je u razvoju još 10.
U oblasti solarne energije, kako je navela, srpske, italijanske i kineske kompanije planiraju jedan od najvećih fotonaponskih projekata u Evropi, „Agrosolar Kula”, koji podrazumeva proizvodnju poljoprivrednih useva i električne energije na površini od približno 700 hektara.
Ministarka je, govoreći o regionalnom projektu Transbalkanski koridor, koji će omogućiti bolje povezivanje električnog tržišta Rumunije, Srbije i BiH sa Italijom, naglasila da je taj koridor dodatno značajan za Srbiju jer će omogućiti priključenje na mrežu RHE Bistrica, koja je ključna za integraciju velikih kapaciteta iz vetra i solara, kojih bi realizacijom tekućih i planiranih javnih i privatnih investicija do kraja decenije trebalo da bude još 3,5 GW.
Ona je istakla da se proces dekarbonizacije ne završava samo na proizvodnji električne energije, uz ocenu da je ogromna stvar to što „Stelantis“ u Kragujevcu kreće ove godine sa proizvodnjom električnih automobila.
Prema njenim rečima, podsticanje elektromobilnosti predviđeno je i našim strateškim dokumentima i treba da doprinese povećanju udela obnovljivih izvora energije u saobraćaju.
Đedović Handanović je podsetila i na to da Srbija raspolaže značajnim mineralnim sirovinama, što je dodatna prilika za razvoj industrije električnih vozila.
Ministarka je istakla da je malo država sa kojima Srbija ima toliko bogate i razvijene odnose kao što je to slučaj sa Italijom i izrazila uverenje da je današnji forum početak nekih novih saradnji, novih inicijativa i projekata.
Tokom Poslovnog foruma Italija–Srbija, Đedović Handanović je potpisala Podsticajno pismo finansijske podrške između Republike Srbije i italijanske osiguravajuće finansijske grupe SACE, dok je „Elektroprivreda Srbije“ sa finansijskom institucijom Italije „Cassa Depositi e Prestiti“ potpisala finansijski Program podrške dekarbonizaciji i zelenoj tranziciji.
Italija velika šansa za plasman poljoprivrednih proizvoda
Ministar unutrašnje i spoljne trgovine u Vladi Republike Srbije Tomislav Momirović izjavio je danas u Trstu da je robna razmena poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa Italijom u prošloj godini iznosila više od pola milijarde evra i činila je više od 12 odsto vrednosti ukupne trgovinske robne razmene sa ovom zemljom.
Momirović je na panelu posvećenom cirkularnoj ekonomiji u okviru Poslovnog foruma Italija–Srbija „Zelena tranzicija: nove prilike za bilateralnu saradnju“, kojem je prisustvovao veliki broj italijanskih i srpskih privrednika, naveo da su poljoprivredno-prehrambeni proizvodi, kada je reč o našem ukupnom izvozu u Italiju, učestvovali sa udelom od 17,1 odsto, od čega trećinu čine žitarice, dok je ukupan izvoz iznosio više od 300 miliona evra.
Ministar je istakao da je Italija i prvo izvozno tržište za stočnu hranu za naše poljoprivrednike.
Na ovo tržište, kako je naveo, plasiramo više od trećine ukupnog izvoza stočne hrane iz Srbije u svet, a ovi podaci jasno pokazuju koliko je Italija strateški važan trgovinski partner Srbije.
Momirović je poručio da su Srbija i Italija tradicionalno veoma bliski trgovinski partneri, čemu svedoči i ukupna trgovinska razmena u 2023. godini koja je iznosila 4,5 milijardi evra, od čega je naš izvoz bio približno dve milijarde evra.
Poslovnom forumu u Trstu, pored premijera Srbije Miloša Vučevića i ministara u Vladi Srbije i Italije, prisustvuje i veliki broj privrednika iz obe zemlje.
Poziv italijanskim kompanijama da budu deo "EXPO 2027"
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je cilj Srbije da bude punopravni član Evropske unije, navodeći da je nemoguće zaokružiti evropsku priču bez prijema Zapadnog Balkana.
Vučević je, u uvodnom obraćanju na Poslovnom forumu Italija–Srbija „Zelena tranzicija: nove prilike za bilateralnu saradnju“ u Trstu, na kojem je govorio i potpredsednik Saveta ministara i ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije Antonio Tajani, poručio da je bez prijema Zapadnog Balkana u Evropsku uniju sama Evropa nepotpuna.
Premijer je istakao da će Srbija čuvati mir i stabilnost na prostoru Zapadnog Balkana ne zato što je to očekivanje nekog drugog, već zato što je to njen interes.
Čuvajući mir, mi čuvamo našu ekonomiju. Želimo da ljudi budu zadovoljni životom u Srbiji i da otvaramo fabrike, kao i da čuvamo životnu sredinu, poručio je Vučević.
On je rekao da su javne finansije u Srbiji stabilne i da ih karakteriše nizak nivo budžetskog deficita, što je, kako je podsetio, potvrdio i Međunarodni monetarni fond (MMF).
Ključni projekat za Srbiju jeste "Skok u budućnost 2027", uključujući i manifestaciju "EXPO 2027", a ceo projekat predstavlja investiciju vrednu približno 17 milijardi evra koji će pokriti najvažnije oblasti, istakao je predsednik Vlade Srbije.
Vučević je naglasio da je Srbija država koja ima šta da ponudi italijanskim partnerima u svim oblastima – od energetike, preko poljoprivrede, do infrastrukture, pri čemu želi da se u pozitivnom smislu takmiči sa svim zemljama evropskog kontinenta.
Premijer je podsetio na to da u Srbiji radi više od 1.300 italijanskih preduzeća koja zapošljavaju 27.000 ljudi, a robna razmena je sa Italijom prošle godine iznosila približno 4,5 milijardi evra.
Želimo da razmena raste i da od toga imaju korist i italijanski i srpski privrednici, poručio je premijer.
On je naglasio da privredu Srbije karakteriše i makroekonomska stabilnost koja se ogleda u rastu BDP-a i da je zvanična projekcija da će rast biti između 3 i 4 odsto u narednom periodu.
Prema njegovim rečima, Srbija ima i rekordan priliv stranih direktnih investicija, koji je u 2023. godini iznosio 4,5 milijardi evra, a smanjena je i stopa nezaposlenosti na devet odsto.
Vučević je uputio poziv italijanskim kompanijama da budu deo manifestacije "EXPO 2027" i izrazio zadovoljstvo zbog toga što će danas u Trstu biti potpisano više međudržavnih ugovora.
Na forumu u Trstu učestvuju i potpredsednica Vlade Srbije i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.