Direkcija za ekonomsko planiranje BiH procjenjuje da će u ovoj godini u BiH doći do uzlaznog ekonomskog trenda, kao i realnog rasta bruto društvenog proizvoda /BDP/ od 0,9 odsto do kraja godine. Prošla godina završena je padom BDP-a od 0,2 odsto, što nije veliki postotak, ali je negativan. Naznake u prva dva mjeseca u 2013. su optimistične, pokazuje se da ponovo oživljava proizvodnja za izvoz, kao što je slučaj sa električnom energijom. BiH još nije prezadužena zemlja i može vraćati svoje spoljne dugove. Treba da se razgovara o tome kako osposobiti privredu, odnosno razviti konkurentske sposobnosti BiH. To je najvažnije pitanje. Veliki infrastrukturni projekti treba da budu orijentacija i put kojim BiH treba da ide. BiH generalno u odnosu na zemlje regiona ima jako nizak spoljni dug, a to sa druge strane znači da su i infrastrukturni projekti na jako niskom nivou.
Direkcija za ekonomsko planiranje BiH procjenjuje da će u ovoj godini u BiH doći do uzlaznog ekonomskog trenda, kao i realnog rasta bruto društvenog proizvoda /BDP/ od 0,9 odsto do kraja godine.
"Prošla godina završena je padom BDP-a od 0,2 odsto, što nije veliki postotak, ali je negativan. Naznake u prva dva mjeseca u 2013. su optimistične, pokazuje se da ponovo oživljava proizvodnja za izvoz, kao što je slučaj sa električnom energijom", rekla je novinarima direktor Direkcije Ljerka Marić u pauzi konferencije "Strategija razvoja BiH i iskustva regiona", koja je danas održana u Sarajevu.
Marićeva je napomenula da BiH još nije prezadužena zemlja i da može vraćati svoje spoljne dugove.
"Treba da razgovaramo o tome kako osposobiti privredu, odnosno razviti konkurentske sposobnosti BiH. To je najvažnije pitanje", poručila je Marićeva.
Zamjenik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Ermina Salkičević Dizdarević ocijenila je da veliki infrastrukturni projekti treba da budu orijentacija i put kojim BiH treba da ide.
"BiH generalno u odnosu na zemlje regiona ima jako nizak spoljni dug, a to sa druge strane znači da su nam i infrastrukturni projekti na jako niskom nivou", naglasila je ona.
Salkićevićeva smatra da BiH treba da se fokusira na izgradnju koridora "Pet-ce" i na velike projekte u elektroenergetskom sektoru, kao što je izgradnja bloka "sedam" u Termoelektrani Tuzla.
Predsjedavajući Odbora za ekonomiju i finansije Skupštine Crne Gore Aleksandar Damjanović naglasio je da glavna poruka današnje konferencije u Sarajevu treba da bude suočavanje sa posljedicama ekonomske krize i aktivna regionalna saradnja.
"Postoji ogroman prostor za razvoj ekonomske saradnje BiH i Crne Gore, posebno u energetici i saobraćaju", istakao je Damjanović, dodajući da želi da ohrabri tu saradnju.
Konferencija je održana u organizaciji Zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj Parlamentarne skupštine BiH, u saradnji sa predstavništvom Fondacije "Konrad Adenauer" i USAID - projektom jačanja parlamenata u BiH.