Republički zavod za statistiku objavio je danas revidirane rezultate obračuna kvartalnog bruto domaćeg proizvoda, pri čemu je obračun izvršen prema proizvodnom i rashodnom pristupu, u tekućim i stalnim cenama.U saopštenju se navodi da je revizija kvartalnih podataka urađena u skladu sa revidiranim godišnjim podacima u tekućim i stalnim cenama zbog prelaska na novu metodologiju nacionalnih računa – ESA 2010, kao i zbog promene metoda obračuna u stalnim cenama.
Republički zavod za statistiku objavio je danas revidirane rezultate obračuna kvartalnog bruto domaćeg proizvoda, pri čemu je obračun izvršen prema proizvodnom i rashodnom pristupu, u tekućim i stalnim cenama.
U saopštenju se navodi da je revizija kvartalnih podataka urađena u skladu sa revidiranim godišnjim podacima u tekućim i stalnim cenama zbog prelaska na novu metodologiju nacionalnih računa – ESA 2010, kao i zbog promene metoda obračuna u stalnim cenama.
Realni pad BDP u drugom kvartalu 2014. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, iznosio je 1,3 odsto, dok je u trećem kvartalu ove godine, u odnosu na isti period prethodne godine, iznosio 3,6 odsto.
Desezonirana serija podataka pokazuje pad BDP u drugom kvartalu 2014. godine od 1,1 odsto u odnosu na prethodni kvartal, a u trećem kvartalu 2014. godine 1,1 odsto u poređenju sa prethodnim kvartalom.
Posmatrano po delatnostima, u trećem kvartalu 2014. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, značajan realni pad bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru industrije i snabdevanja vodom i upravljanja otpadnim vodama 11,9 odsto, sektoru građevinarstva 6,4 odsto i sektoru finansijskih delatnosti i delatnosti osiguranja 3 odsto.
Rast bruto dodate vrednosti registrovan je u sektoru informisanja i komunikacija 3,2 odsto.
Posmatrano po agregatima upotrebe BDP, u trećem kvartalu 2014. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, svi agregati, osim uvoza robe i usluga, pokazuju realan pad.
Realan pad je konstatovan kod sledećih agregata: izdaci za finalnu potrošnju domaćinstava 1,2 odsto, izdaci za finalnu potrošnju neprofitnih institucija koje pružaju usluge domaćinstvima (NPID) 0,4 odsto, izdaci za finalnu potrošnju države 1,6 odsto, bruto investicije u osnovne fondove 7,6 odsto i izvoz robe i usluga 5,7 odsto.
Uvoz robe i usluga realno je porastao za 1,9 odsto.