Aktivnost u američkom prerađivačkom sektoru je u julu jedva zabeležila rast, dostigavši najniži nivo od okončanja recesije. Ta trgovinska grupacija menadžera nabavki je saopštila da je njen indeks prerađivačke aktivnosti u julu opao na 50,9 poena, sa 55,3 poena u junu.To je bio 23. uzastopni mesec rasta, ali je taj pokazatelj bio na najnižem nivou od jula 2009, mesec dana po zvaničnom okončanju recesije. Indeks iznad 50 poena označava rast pređivačke aktivnosti.
Aktivnost u američkom prerađivačkom sektoru je u julu jedva zabeležila rast, dostigavši najniži nivo od okončanja recesije, saopštio je danas Institut za upravljanje nabavkama (ISM).
Ta trgovinska grupacija menadžera nabavki je saopštila da je njen indeks prerađivačke aktivnosti u julu opao na 50,9 poena, sa 55,3 poena u junu.
To je bio 23. uzastopni mesec rasta, ali je taj pokazatelj bio na najnižem nivou od jula 2009, mesec dana po zvaničnom okončanju recesije.
Indeks iznad 50 poena označava rast pređivačke aktivnosti. Taj indeks je ranije ove godine dostizao 60 poena tokom četiri uzastopna meseca, ali je poslednjih meseci beležio veliki pad.
Rast najveće nacionalne privrede u svetu je u prvoj polovini 2011. znatno usporen.
U periodu april-jun je ostvaren sumoran rast od 1,3 odsto na godišnjem nivou, posle još slabijeg jačanja od svega 0,4 odsto u prva tri meseca 2011.
Fabrička proizvodnja bila je pokretač ekonomskog oporavka u SAD i povećavana je svakog meseca, izuzev jednog, od okončanja recesije u junu 2009.
Prerađivački sektor, međutim, učestvuje sa svega oko 11 odsto u ukupnom domaćem proizvodu (BDP) SAD.