Slovenski BDP je u prvom tromjesečju ove godine smanjen u odnosu na isto razdoblje lani za 1,2 posto, dok je u odnosu na zadnji kvartal prošle godine pao za 0,5 posto, prvi su podaci koje je objavio državni statistički ured. To je šesto uzastopno tromjesečje u kojem slovensko gospodarstvo na godišnjoj razini bilježi pad gospodarske aktivnosti, a pad je manji nego u prethodnim tromjesečjima. U prošloj je godini slovenski BDP pao za 7,8 posto u odnosu na 2008. godinu. U prvim reakcijama na objavu podatka o padu BDP-a u prvom tromjesečju ove godine neki slovenski ekonomisti ističu kako je to dokaz da su najave o kraju recesije bile pogrešne. Iako su se negativne stope rasta smanjile, trendovi su još uvijek nepovoljni i govore da još nema čvrstih znakova izlaska iz recesije. Neki ekonomisti optimistički signal ipak vide u podatku da je po prvi put nakon šest uzastopnih kvartala u kojemu je padao izvoz, ponovo došlo do njegova rasta od 4,5 posto u odnosu na lani.
Slovenski BDP je u prvom tromjesečju ove godine smanjen u odnosu na isto razdoblje lani za 1,2 posto, dok je u odnosu na zadnji kvartal prošle godine pao za 0,5 posto, prvi su podaci koje je objavio državni statistički ured.
To je šesto uzastopno tromjesečje u kojem slovensko gospodarstvo na godišnjoj razini bilježi pad gospodarske aktivnosti, a pad je manji nego u prethodnim tromjesečjima. U prošloj je godini slovenski BDP pao za 7,8 posto u odnosu na 2008. godinu.
U prvim reakcijama na objavu podatka o padu BDP-a u prvom tromjesečju ove godine neki slovenski ekonomisti ističu kako je to dokaz da su najave o kraju recesije bile pogrešne.
"Iako su se negativne stope rasta smanjile, trendovi su još uvijek nepovoljni i govore da još nema čvrstih znakova izlaska iz recesije", izjavio je ekonomist Rastko Ovin.
Neki ekonomisti optimistički signal ipak vide u podatku da je po prvi put nakon šest uzastopnih kvartala u kojemu je padao izvoz, ponovo došlo do njegova rasta od 4,5 posto u odnosu na lani.
Te se optimističke ocjene temelje na analizama po kojima je, uz domaće investicije koje su i dalje u padu, upravo izvoz zadnjih godina prije nastupanja krize i recesije bio "motor" stalnog povećanja slovenskog BDP-a.
Predstavnici slovenskog Ureda za makroekonomske analize i razvoj (Umar) i dalje ostaju pri procjeni rasta slovenskog BDP-a za 0,6 posto u ovoj godini.