Poslednjih dana je prisutno snažno povlačenje stranih investitora sa tržišta u razvoju koje se procenjuje kao najveće povlačenje kapitala (sell-off) sa ovih tržišta od januara ove godine.U značajnoj meri ovakvim kretanjima su doprineli povoljni pokazatelji oporavka privrede SAD što je pojačalo očekivanja o mogućnosti da Federalne rezerve na sastanku, koji se završava sutra, bliže odrede početak podizanja kamatnih stopa. Takođe, na ponašanje investitora utiču i geopolitička kretanja, kao i nastavak pada cena nafte.
Poslednjih dana je prisutno snažno povlačenje stranih investitora sa tržišta u razvoju koje se procenjuje kao najveće povlačenje kapitala (sell-off) sa ovih tržišta od januara ove godine.
U značajnoj meri ovakvim kretanjima su doprineli povoljni pokazatelji oporavka privrede SAD što je pojačalo očekivanja o mogućnosti da Federalne rezerve na sastanku, koji se završava sutra, bliže odrede početak podizanja kamatnih stopa. Takođe, na ponašanje investitora utiču i geopolitička kretanja, kao i nastavak pada cena nafte. Navedeni razlozi uticali su na pojačanu težnju međunarodnih investitora za prebacivanjem svojih sredstava u valute tzv. sigurnih utočišta (safe haven).
Kako se navodi u saopštenju Nardone Banke Srbije (NBS) ovakvom ambijentu pritiscima je u najvećoj meri bila izložena ruska rublja, koja je, i pored vanrednog povećanja referentne kamatne stope Centralne banke Rusije sa 10,5% na 17%, kao i obimnih intervencija na deviznom tržištu, oslabila na dnevnom nivou prema evru za oko 9%, dok je od početka nedelje oslabila za oko 20%. Rublja je u 2014. godini izgubila polovinu svoje vrednosti, iako je centralna banka u svojim intervencijama prodala preko 80 milijardi dolara. Značajnim pritiscima su izložene i druge valute zemalja u razvoju poput turske lire koja je od početka nedelje oslabila prema evru za 3,2%, mađarske forinte 1,2% i poljskog zlota 0,5%.
Od početka nedelje pojačani su deprecijacijski pritisci i na dinar, pri čemu je slabljenje nacionalne valute manje u odnosu na većinu valuta drugih zemalja u razvoju. NBS će i u narednom periodu nastaviti da svojim aktivnostima ublaži prelivanje negativnih efekata sa međunarodnih na domaće devizno tržište, kao i da omogući njegovo nesmetano funkcionisanje, navodi se u saopštenju.