Kabinet potpredsednika Vlade Srbije za evropske integracije saopštio je da je komesar za regionalnu politiku Evropske unije Johanes Han danas u Budimpešti objavio listu zemalja koordinatora prioritetnih oblasti Dunavske strategije. Srbija će koordinirati oblast železničkog, drumskog i vazdušnog transporta sa Slovenijom i oblast ekonomije znanja sa Slovačkom. Dunavska strategija je interni dokument EU, a koordinacija ovim oblastima predstavlja veliku šansu, ali i obavezu Srbije. Činjenice da se u Srbiji ukrštaju dva panevropska koridora – Koridor 7 i Koridor 10, kao i da se naša zemlja graniči sa 6 od 14 zemalja dunavskog sliva – Mađarskom, Rumunijom, Hrvatskom, Bugarskom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom, predstavljaju značajan potencijal za poboljšanje povezanosti u Podunavlju i šansu da Srbija bude vodeći akter u regionu.
Kabinet potpredsednika Vlade Srbije za evropske integracije saopštio je da je komesar za regionalnu politiku Evropske unije Johanes Han danas u Budimpešti objavio listu zemalja koordinatora prioritetnih oblasti Dunavske strategije.
Srbija će koordinirati oblast železničkog, drumskog i vazdušnog transporta sa Slovenijom i oblast ekonomije znanja sa Slovačkom.
Dunavska strategija je interni dokument EU, a koordinacija ovim oblastima predstavlja veliku šansu, ali i obavezu Srbije. Činjenice da se u Srbiji ukrštaju dva panevropska koridora – Koridor 7 i Koridor 10, kao i da se naša zemlja graniči sa 6 od 14 zemalja dunavskog sliva – Mađarskom, Rumunijom, Hrvatskom, Bugarskom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom, predstavljaju značajan potencijal za poboljšanje povezanosti u Podunavlju i šansu da Srbija bude vodeći akter u regionu.
U saopštenju se navodi da koordinacija prioritetnom oblasti svakako će doprineti daljem razvoju transportne infrastrukture i još većim investicijama u ovom sektoru. Saradnja u oblasti ekonomije znanja može biti ubrzana ako se uspostavi intenzivnija saradnja u regionu, na čemu će Srbija, kao jedan od koordinatora ove oblasti, posebno insistirati. Strategija naučnog i tehnološkog razvoja Srbije za period 2010–2015. godine predstavlja stratešku osnovu za razvoj nauke, nacionalnih istraživačkih prioriteta i stimulaciju transfera tehnologije.