Srbija će ove godine, sa 1,5 odsto koliko očekuje Međunarodni monetarni fond (MMF), ostvariti najveći rast bruto društvenog proizvoda (BDP) u regionu. Naša zemlja je bolja od Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, a pogotovo Hrvatske koja će zabeležiti pad od 1,5 odsto, i Crne Gore sa projekcijom pada od 1,8 odsto. MMF navodi da Srbija ima veću privrednu ekspanziju nego susedi, ali da neće premašiti 1,5 odsto. MMF, međutim, procenjuje da ovogodišnji privredni rast neće biti dovoljan za rast zaposlenosti. Srbija je u prvom tromesečju ove godine imala BDP između 0,6 i 0,7 odsto, a u drugom dva odsto. Evropska komisija ocenila je da je naša zemlja zabeležila rast BDP-a zahvaljujući snažnijem izvozu. Isto tvrde i ovdašnji ekonomski stručnjaci, koji, međutim, ocenjuju da je ovaj rast vrlo skroman imajući u vidu polaznu poziciju, odnosno prošlogodišnji pad od tri procenta.
Srbija će ove godine, sa 1,5 odsto koliko očekuje Međunarodni monetarni fond (MMF), ostvariti najveći rast bruto društvenog proizvoda (BDP) u regionu.
Naša zemlja je bolja od Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, a pogotovo Hrvatske koja će zabeležiti pad od 1,5 odsto, i Crne Gore sa projekcijom pada od 1,8 odsto.
MMF navodi da Srbija ima veću privrednu ekspanziju nego susedi, ali da neće premašiti 1,5 odsto. MMF, međutim, procenjuje da ovogodišnji privredni rast neće biti dovoljan za rast zaposlenosti.
Srbija je u prvom tromesečju ove godine imala BDP između 0,6 i 0,7 odsto, a u drugom dva odsto. Evropska komisija ocenila je da je naša zemlja zabeležila rast BDP-a zahvaljujući snažnijem izvozu. Isto tvrde i ovdašnji ekonomski stručnjaci, koji, međutim, ocenjuju da je ovaj rast vrlo skroman imajući u vidu polaznu poziciju, odnosno prošlogodišnji pad od tri procenta.
Ekonomista Mlađen Kovačević objašnjava da su pored izvoza, veliku ulogu u rastu BDP-a odigrali i subvencionisani krediti za stanovništvo i privredu.
"Taj skroman rast praćen je velikim dopingom. Naime, dosta se ulagalo u privredu i u stanovništvo putem raznih kredita i subvencija, što je pospešilo tražnju. Zaslugu imaju i banke koje su ove godine povećale aktivnost, a blagom porastu je doprinela poljoprivredna proizvodnja koja će u drugom kvartalu porasti za dva odsto", ocenio je Kovačević.
On dodaje da bez obzira na ovaj rast, Srbija nije izašla iz krize, posebno kada se uzme u obzir i ogroman broj ljudi koji je u međuvremenu ostao bez posla i velike probleme građevinske industrije.
Ekonomista Miroslav Zdravković kaže da će Srbija prvi put posle 18 godina stići i prestići BDP Hrvatske.
"U 2011. i 2012. godini Hrvatska i Srbija će imati izjednačen udeo u svetskom BDP-u, dok će od 2013. godine Srbija preuzeti lidersku poziciju. U 1980. godini naša zemlja je imala 33,5 odsto veći društveni proizvod od Hrvatske. Da bi vratila ovu relativnu poziciju, Srbija bi trebalo da ima više stope rasta od Hrvatske u narednih 15 do 20 godina", navodi Zdravković. s