Srbija je, prema poslednjem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, na 95. mestu po konkurentnosti u svetu, što je napredak za jedno mesto u odnosu na prošlu godinu. Srbija je, na rang listi zemalja čija konkurentnost se meri na osnovu rezultata iz 12 oblasti, u lošijoj poziciji u odnosu na većinu zemalja u okruženju, pošto je Crna Gora na 60. mestu, Bugarska na 74. mestu, Hrvatska zauzima 76. poziciju, Rumunija je na 77. mestu, Albanija je rangirana kao 78, a Makedonija kao 79. zemlja.Niže rangirana od Srbije u okruženju je samo Bosna i Hercegovina, koja se na spisku 142 zemlje, čiju konkurentnost meri Svetski ekonomski forum, nalazi na 100. mestu.
Srbija je, prema poslednjem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, na 95. mestu po konkurentnosti u svetu, što je napredak za jedno mesto u odnosu na prošlu godinu.
Srbija je, na rang listi zemalja čija konkurentnost se meri na osnovu rezultata iz 12 oblasti, u lošijoj poziciji u odnosu na većinu zemalja u okruženju, pošto je Crna Gora na 60. mestu, Bugarska na 74. mestu, Hrvatska zauzima 76. poziciju, Rumunija je na 77. mestu, Albanija je rangirana kao 78, a Makedonija kao 79. zemlja.
Niže rangirana od Srbije u okruženju je samo Bosna i Hercegovina, koja se na spisku 142 zemlje, čiju konkurentnost meri Svetski ekonomski forum, nalazi na 100. mestu.
Kao najproblematičniji faktori koji koče poslovanje u Srbiji izdvojeni su neefikasna birokratija, korupcija, slab pristup finansijskim sredstvima, inflacija i politička nestabilnost.
Među 12 oblasti na osnovu kojih forum meri konkurentnost određene zemlje, najviše loših rezultata Srbija je zabeležila u oblasti institucija i konkurentnosti na tržištu.
Posmatrano prema pojedinačnim indikatorima, naša zemlja najlošije je rangirana po osnovu "odliva mozgova" na 139. mestu, kao i po obimu tržišne dominacije, takođe, na 139. mestu.
Švajcarska ekonomija je i dalje predvodnik u svetu po konkurentnosti zahvaljujući efikasnosti u sektoru inovacija i na tržištu rada, pokazao je izveštaj Svetskog ekonomskog foruma.
Singapur je na drugom mestu liste najkonkurentnijih svetskih ekonomija, a Švedska na trećem, dok su SAD nastavile da padaju, treću godinu uzastopce, skliznuvši sa prvog mesta 2008. na petu poziciju zbog svog ogromnog deficita i pada poverenja javnosti u vladu.