Srbija napredovala na listi ekonomskih sloboda

Bez autora
Jan 27 2015

Srbija je na ovogodišnjoj listi ekonomskih sloboda napredovala iz kategorije "uglavnom ekonomski neslobodnih" u kategoriju "umereno ekonomski slobodnih zemalja". Kategorizacija se vrši na osnovu indeksa ekonomskih sloboda, kog zajednički izrađuju Heritidž fondacija iz Vašingtona i poslovni list Volstrit džurnal.Srbija je sa 60 bodova rangirana kao umereno ekonomski slobodna zemlja, a u toj kategoriji našle su se i Slovenija, Hrvatska, Crna Gora i Albanija. Bosna i Hercegovina je jedina zemlja iz okruženja koja je ostala u kategoriji "uglavnom neslobodnih zemalja".

Srbija napredovala na listi ekonomskih slobodaSrbija je na ovogodišnjoj listi ekonomskih sloboda napredovala iz kategorije "uglavnom ekonomski neslobodnih" u kategoriju "umereno ekonomski slobodnih zemalja". Kategorizacija se vrši na osnovu indeksa ekonomskih sloboda, kog zajednički izrađuju Heritidž fondacija iz Vašingtona i poslovni list Volstrit džurnal.

Srbija je sa 60 bodova rangirana kao umereno ekonomski slobodna zemlja, a u toj kategoriji našle su se i Slovenija, Hrvatska, Crna Gora i Albanija. Bosna i Hercegovina je jedina zemlja iz okruženja koja je ostala u kategoriji "uglavnom neslobodnih zemalja", prenosi Tanjug.

Srbija je sa 60 poena zauzela 90. mesto na listi u koju je ove godine uključeno 178 zemalja, uz rast od 0,6 poena u odnosu na prošlogodišnji indeks, što oslikava napredak u pet od 10 ekonomskih sloboda, uključujući slobodu od korupcije, imovinska prava i monetarnu slobodu. U oblasti kontrole državne potrošnje zabeležen je značajan pad indeksa.

Među 43 zemlje evropskog regiona, Srbija zauzima 37 mesto i njen ukupan rezultat ispod je svetskog i regionalnog proseka. Heritidž navodi da je Srbija, našavši se prvi put u kategoriji "umereno ekonomski slobodnih zemalja", ostavrila nepredak u tranziciji ka tržišnoj ekonomiji, uz rast ekonomske slobode od dva poena u poslednjih pet godina.

Fondacija, međutim, dodaje da su za dalji napredak Srbije neophodne duboke institucionalne i strukturne reforme, budući da je korupcija i dalje raširena, a pravni sistem nedovoljno nezavisan i transparentan, što podriva poverenje investitora u ekonomiju.

Ekonomski najslobodnija zemlja u svetu ove godine je Hongkong sa 89,6 poena, a slede ga Singapur (89,4), Novi Zeland (82,1), Australija (81,4) i Švajcarska (80,5) i od 178 zemalja, samo prvih pet svrstano je u kategoriju "ekonomski slobodnih" (preko 80 poena).

Još 30 zemalja spada u kategoriju "uglavnom ekonomski slobodnih" (od 70 do 80 poena), a 55 u kategoriju "umereno ekonomski slobodnih" (od 60 do 70 poena).

Kao "uglavnom ekonomski neslobodne" (od 50 do 60 poena) ocenjene su 62 zemlje, a kao "ekonomski represivne" (ispod 50 poena) 26 zemalja. Poslednje mesto na listi sa svega 1,3 poena zauzima Severna Koreja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik