Srbija ne srlja u zaduživanje

Bez autora
Nov 10 2010

Predsednik Srbije Boris Tadić otvorio je, u Hali sportova na Novom Beogradu, Sajam lokalne samouprave, zajedno sa ministrom Milanom Markovićem i gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom. Srbiju očekuje još jedna teška godina, ali se neće srljati u zaduživanja, kako bi se prevazišli efekti ekonomske krize. Srbija ne može da izdrži krizu bez zaduživanja, ali se ne srlja u zaduživanje. Vodi se računa o granici u kojoj javni dug neće opteretiti bruto domaći proizvod. Vlada Srbije nastoji da kreira realnu privredu koja ima šansu da, kroz nekoliko godina, postane razvijena. Prvi put u poslednjih nekoliko decenija, čine se napori da se stvarno zarađuje onoliko koliko se proizvodi. Taj napor mora dati rezultate. Zbog različite razvijenosti opština i gradova, različiti su i problemi u tim sredinama i nema bolje forme decentralizacije od izgradnje puteva i infrastrukture.

Srbija ne srlja u zaduživanjeOčekuje nas još jedna teška godina, ali Srbija neće srljati u zaduživanja, kako bi se prevazišli efekti ekonomske krize, naveo predsednik Srbije Boris Tadić, na otvaranju Sajma lokalne samouprave u Beogradu.

Predsednik Srbije Boris Tadić otvorio je, u Hali sportova na Novom Beogradu, Sajam lokalne samouprave, zajedno sa ministrom Milanom Markovićem i gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom.

Otvarajući Sajam, Tadić je naveo da Srbiju očekuje još jedna teška godina, ali da se neće srljati u zaduživanja, kako bi se prevazišli efekti ekonomske krize.

"Srbija ne može da izdrži krizu bez zaduživanja, ali ne srljamo u zaduživanje. Vodimo računa o granici u kojoj javni dug neće opteretiti bruto domaći proizvod", rekao je Tadić na otvaranju Sajma.

Vlada Srbije, kako je rekao, nastoji da kreira realnu privredu koja ima šansu da, kroz nekoliko godina, postane razvijena.

"Prvi put u poslednjih nekoliko decenija, činimo napore da se stvarno zarađuje onoliko koliko proizvodimo. Taj napor mora dati rezultate", smatra predsednik Srbije.

Tadić je naveo da su zbog različite razvijenosti opština i gradova, različiti i problemi u tim sredinama i poručio da nema bolje forme decentralizacije od izgradnje puteva i infrastrukture.

"Srbija nema alternativu, osim puta u Evropsku uniju", naveo je Tadić i pozvao predsednike opština i gradonačelnike da predlažu nove ideje i da nastoje da se i sami približe novim investitorima.

Predsednik je kritikovao građevinsku industriju, ističući da radovi na izgradnji moraju da se ubrzaju.

Tadić je, takođe, pozvao predstavnike opština i gradova da iskažu solidarnost sa građanima Kraljeva, kojima je prošlonedeljni zemljotres pričinio veliku materijalnu štetu.

Povraćaj transfera iz budžeta opštinama

Najsiromašnijim opštinama u Srbiji biće vraćeni transferi iz budžeta na nivo predviđen zakonom, a i ostale lokalne samouprave dobijaće više novca nego sada, izjavio je ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković.

Na otvaranju Sajma lokalne samouprave, Marković je najavio i brzo uvođenje elektronske uprave.

"Projektom matičnih knjiga, opštine Srbije se povezuju u najširu informatičku mrežu, čime se stvaraju pretpostavke za uvođenje elektronske uprave", rekao je Marković obraćajući se predstavnicima 90 opština i gradova i njihovim gostima, okupljenim na trodnevnom sajmu.

Gradonačelnik Đilas poručio je da je glavni grad spreman da pomaže ostalim gradovima i opštinama, ali da je najveći interes Beograda da ljudi nastave da žive u svojim sredinama.

Prema njegovim rečima, u glavni grad godišnje se doseli 25.000 ljudi, što je ogroman pritisak.

"Beograd će biti najveći zagovornik ravnomernog razvoja Srbije, a u meni lično imaćete najvećeg zagovornika pozitivne diskriminacije koja Srbiji obezbeđuje ravnomeran razvoj", naveo je Đilas.

Tokom tri dana Sajma, opštine i gradovi predstaviće svoje mogućnosti, a planirano je i više stručnih diskusija i razmena iskustva sa gostima iz okruženja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik