Direktor Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije Milan Pajević i vođa projekta “Podrška procesu evropskih integracija u Srbiji” Andrej Horvat potpisali su danas u Vladi Srbije Sporazum o sprovođenju projekta tehničke saradnje “Podrška procesu evropskih integracija Srbije”. Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i ambasador Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji Hajnc Vilhelm. Nemačka će kroz ovaj projekat sa 2,2 miliona evra podržati Srbiju da se na efikasan i stručan način pripremi za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji u oblastima poljoprivrede, ekonomije, finansijskih usluga i regionalnog razvoja. Pomenuti projekat će doprineti tome da se u Srbiji pripreme administrativne strukture i definišu procedure za učešće u pregovorima.
Direktor Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije Milan Pajević i vođa projekta “Podrška procesu evropskih integracija u Srbiji” Andrej Horvat potpisali su danas u Vladi Srbije Sporazum o sprovođenju projekta tehničke saradnje “Podrška procesu evropskih integracija Srbije”.
Potpisivanju sporazuma prisustvovao je i ambasador Savezne Republike Nemačke u Republici Srbiji Hajnc Vilhelm.
Nemačka će kroz ovaj projekat sa 2,2 miliona evra podržati Srbiju da se na efikasan i stručan način pripremi za pregovore o pristupanju Evropskoj uniji u oblastima poljoprivrede, ekonomije, finansijskih usluga i regionalnog razvoja.
Pajević je nakon potpisivanja sporazuma ocenio da će pomenuti projekat doprineti tome da se u Srbiji pripreme administrativne strukture i definišu procedure za učešće u pregovorima.
On je naveo da će naša zemlja u realizaciji ovog projekta imati značajnu pomoć kolega iz Slovenije, uz napomenu da postoji mogućnost da se uključe i stručnjaci iz drugih zemalja koje su u skorije vreme pristupile EU, a čije je iskustvo dragoceno.
Pajević je izrazio zahvalnost Vladi SR Nemačke na kontinuiranoj pomoći, i podsetio na to da Nemačko udruženje za međunarodnu saradnju (GIZ) već 13 godina uspešno prati napore Srbije u modernizaciji administrativnih struktura.
Realizacija ovog projekta planirana je još u junu 2011. godine na nivou vlada dveju zemalja, kada Srbija još nije imala ni status kandidata za pristupanje EU, što jasno potvrđuje koliko je Nemačka zainteresovana za evropsku perspektivu Srbije, u koju je uvek verovala. Nemačka ne bi još 2011. godine planirala taj projekat da ne veruje čvrsto u šansu da Srbija otpočne pristupne pregovore. Nemačka to želi i u to čvrsto veruje, istakao je Vilhelm, i napomenuo da njegova zemlja radi samo na projektima koji imaju smisla.
Prema njegovim rečima, ovaj projekat znači da se stvaraju najbolji preduslovi za to da Vlada Srbije bude spremna i pripremljena kada počne pregovarački proces.
Vođa projekta “Podrška procesu evropskih integracija u Srbiji” Andrej Horvat saopštio je da su dosadašnje pripreme kroz izradu tog projekta, koje su trajale šest meseci, pokazale da je srpska administracija dobro upućena i spremna da otpočne pristupne pregovore.
Mi ne dolazimo u neku zemlju samo kao finansijeri već da, takođe, učimo od te zemlje kao od partnera i da zajedno radimo na dobrom projektu, ukazao je Horvat.
On je saopštio da će projekat biti sprovođen u dve faze, od kojih će prva trajati do sredine 2015. godine, a druga do kraja 2018. godine. Teme obuhvaćene projektom čini 15 od ukupno 35 poglavlja pravnih tekovina EU.
Korisnik finansijskih sredstava je Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije, a partneri u realizaciji su Ministarstvo finansija i privrede i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Projekat sprovodi Nemačko udruženje za međunarodni saradnju (GIZ), uz podršku Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj SR Nemačke.