Šta Srbija može da „prepiše“ od Švajcarske?

Bez autora
Dec 10 2024

U Beogradu se održava Prvi inovacioni forum Srbija–Švajcarska, na kome će predstavnici i naučnici dve zemlje razgovarati o o naučno-tehnološkim parkovima, zaštiti intelektualne svojine i BIO4 kampusu.

Šta Srbija može da „prepiše“ od zemlje koja je 14. godinu zaredom proglašena za najinovativniju zemlju sveta, kakvi su ekonomski odnosi Srbije i Švajcarske u Jutarnjem programu RTS-a objasnila je ambasadorka Ane Lugon Moulin.Tokom inovacionog foruma razgovaraće se o temama koje su najvažnijie u savremenom dobu, kao i o zazovima i rešenjima koji su ključni za napredak.

Švajcarski inovativni forum posvećen je ideji kako možemo da ubrzamo razvoj strtap kompanija, kako da ih izvedemo na tržište, kako da rezultate istraživanja prikažemo tržištu i nađemo čista ekološka rešenja. Biće predstavljeno nekoliko takvih rešenja švajcarskih start-ap kompanija“, istakla je ambasadorka Švajcarske.

Očekuje se i potpisavanje memorandum o razumevanju između BIO4 kampusa i „Novartisaˮ, koja je jedna od pet najvećih farmaceutskih kompanija na svetu, sa izuzetno jakom inovacionom delatnošću u oblasti biomedicine. 

Sporazum koji će biti potpisan između „Novartisa“ i BIO4 kampusa biće posvećen istraživanjima na polju biomedicine,biotehnologije, bioinformatike za nalaženje rešenja za kardiovaskularne bolesti koje imaju visoku stopu smrtnosti“, istakla je ambasadorka.

Dodaje da očekuje da će biti razmene znanja, jer je "Novartis" velika kompanija koja dovodi svoje naučnike u Srbiju.

Saradnja Srbije i Švajcarske

Počeli smo sa programom razvoja i saradnje pre 30 godina, posle rata, to je tada bio program humanitarne pomoći koji se razvio u ekonomsku saradnju u inovacijama. Bavimo se i održivom urbanizacijom i energijom, kao i lokalnom upravom. U Srbiji ulažemo u okviru ovog programa 20 miliona evra godišnje i to je dugotrajna saradnja koja je donela rezultate“, navela je ambasadorka.

Švajcarska je na listi najvećih investitora u srpsku privredu. Interesantni sektori za švajcarske investitore su pre svega IKT sektor, prerada drveta i metala, proizvodnja nameštaja, zaštita životne sredine i obnovljivi izvori energije.

Švajcarska je jedna od šest direktnih stranih ulagača u Srbiju, četvrti smo kada se radi o razmeni usluga u IKT sektoru, i imamo i veliki ekonomski uticaj, stvorili smo preko 12 hiljada poslova“, rekla je ambasadorka Švajcarske u Srbiji.

Šta Srbija može da „prepiše“ od Švajcarske

Švajcarska je 14. godinu zaredom proglašena za najinovativniju zemlju sveta, šta Srbija može da nauči iz švajcarskog modela objasnila je ambasadorka Švajcarske istakavši da su dva faktora za ovakav uspeh važna. Jedan od njih je saradnja vlade i privatnog sektora i akademske zajednice sa institucijama, a drugi deo su istraživački fondovi koji se direktno ulažu u određene programe.

Obrazovanje je još jedan od faktora uspeha. Srbiji pomažemo da implementira taj model. Treba povezati istraživačke institucije, privatni sektor treba da finansira akademski sektor. Tu moramo biti pažljivi, istraživači treba da budu slobodni, a te veze u oba smera moraju biti podržane. Tehničke profesije treba povezati sa naukom i to je važno za uspeh“, navela je ambasadorka.

Planovi Švajcarske za Srbiju

Nakon sastanka u Bernu naše predsednice i predsednika Vučića, naša predsednica je rekla da ćemo učestvovati na EKSP-u 27. To je odlična prilika da se sve kompanije predstave jedna drugoj“, zaključila je Ane Lugon Moulin, ambasadorka Švajcarske u Srbiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik