Japan bi mogao da se suoči sa finansijskim problemima poput onih u Grčkoj, ako se pod hitno ne uradi nešto na smanjenju naraslog javnog duga. Kan je u prvom obraćanju parlamentu istakao da Japan, druga po veličini svetska ekonomija, ne može da dopusti dalji rast duga dok su državne finansije pod pritiskom starenja i smanjenja populacije.Teško je držati se politike koja suviše zavisi od zaduživanja. Kao što vidimo iz finansijske zbrke u Evropi zbog Grčke, naše finansije mogle bi da krahiraju ako se izgubi poverenje u japanske obveznice i preostane, samo, sve veći dug.
Japan bi mogao da se suoči sa finansijskim problemima poput onih u Grčkoj, ako se pod hitno ne uradi nešto na smanjenju naraslog javnog duga, upozorio novi premijer te države Naoto Kan.
Novi japanski premijer Naoto Kan upozorio je da bi Japan mogao da se suoči sa finansijskim problemima poput onih u Grčkoj, ako se pod hitno ne uradi nešto na smanjenju naraslog javnog duga.
Kan je u prvom obraćanju parlamentu istakao da Japan, druga po veličini svetska ekonomija, ne može da dopusti dalji rast duga dok su državne finansije pod pritiskom starenja i smanjenja populacije.
"Teško je držati se politike koja suviše zavisi od zaduživanja. Kao što vidimo iz finansijske zbrke u Evropi zbog Grčke, naše finansije mogle bi da krahiraju ako se izgubi poverenje u japanske obveznice i preostane, samo, sve veći dug", objasnio je Kan.
Japan ima najveći javni dug među industrijski razvijenim zemljama. U prošloj godini, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, dug je dostizao 218,6 odsto japanskog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Šesti japanski premijer za četiri godine, koji je pre premijerske kratko bio na funkciji ministra finansija, obećao je i da će vlada sarađivati sa Bankom Japana da bi se izbeglo povećanje deflacije, kao i da će se fokusirati na razvoj "sveobuhvatne" politike.
Kan je najavio da će detalje plana ekonomskog razvoja saopštiti kasnije ovog meseca dodajući da cilja na ekonomski rast veći od dva odsto godišnje do fiskalne 2020. godine.