U 2010. godini samo je Kina ostvarila veći privredni rast od Turske. Po podacima agencije za statistiku "TurkStat" Turska je u 2011.godini ostvarila privredni rast od 8.9 odsto, a za ovu godinu planirani rast je od 4,5 do 6 odsto.Vlada je potrošačima dala poreske olakšice, posebno za automobile i elektronske uređaje kao što su frižideri, šporeti i kompjuteri. Prodaja je povećana i to je itekako pomoglo privredi. Vlada je potpuno prestrukturisala finansijski sektor, otplatila državni dug i privredu snažnije usmerila na izvoz.
U 2010. godini samo je Kina ostvarila veći privredni rast od Turske. Po podacima agencije za statistiku "TurkStat" Turska je u 2011.godini ostvarila privredni rast od 8.9 odsto, a za ovu godinu planirani rast je od 4,5 do 6 odsto.
Ovakav privredni rast koji mnogi nazivaju "tursko privredno čudo" Zuemruet Immaoglu iz Instituta za istraživanje ekonomskih tokova "Betam" pri istanbulskom univerzitetu Bahcesehir objašnjava: "Vlada je potrošačima dala poreske olakšice, posebno za automobile i elektronske uređaje kao što su frižideri, šporeti i kompjuteri. Prodaja je povećana i to je itekako pomoglo privredi".
Vlada je potpuno prestrukturisala finansijski sektor, otplatila državni dug i privredu snažnije usmerila na izvoz.
Markus Knupp, predstavnik nemačke državne agencije "German Trade and Invest" kaže: "Upravo modernizacija, povećanje konkurentnosti turske privrede, ne samo u tekstilnoj branši ili prodaji mediteranskog voća već i u automobilskoj, hemijskoj i građevinskoj industriji, kao i proizvodnji željeza i čelika bila je dobra osnova za oporavak ekonomije nakon krizne 2008/09. godine".
Tome doprinose i niži troškovi radne snage, iako se o Turskoj više ne može govoriti kao o jeftinoj proizvodnoj destinaciji.
Ipak, neki ekonomisti upozoravaju da bi prebrzi privredni rast mogao uticati na cene i inflaciju, koje bi mogle dospeti van kontrole.