Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić najavio je mogućnost restriktivnije politike obaveznih rezervi u 2011. godini, kako bi se inflacija vratila u predviđene okvire. Rast cena u drugom delu 2010. godine delom je prouzrokovan naglim smanjenjem referentne kamatne stope i obavezne rezerve, što je NBS uočila i u avgustu počela da postepeno pooštrava monetarnu politiku. Inflacija u Srbiji krajem ove godine neprihvatljivo je visoka, jedna od najviših u Evropi, i guverner ne može biti zadovoljan ako postojeća situacija ne počne bitno da se popravlja u narednoj godini. Referentna kamatna stopa je osnovna mera monetarne politike. NBS može koristiti i obavezne rezerve, kao i intervencije na deviznom tržištu. Po svakom od ovih osnova moguće je kontrolisati količinu dinara u opticaju. Ipak, svaki aspekt restriktivne monetarne politike ima svoju cenu.
Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić najavio je mogućnost restriktivnije politike obaveznih rezervi u 2011. godini, kako bi se inflacija vratila u predviđene okvire.
"Rast cena u drugom delu 2010. godine delom je prouzrokovan naglim smanjenjem referentne kamatne stope i obavezne rezerve, što je NBS uočila i u avgustu počela da postepeno pooštrava monetarnu politiku", rekao je Šoškić.
On je istakao da je inflacija u Srbiji krajem ove godine neprihvatljivo visoka, jedna od najviših u Evropi, i da on kao guverner ne može biti zadovoljan ako postojeća situacija ne počne bitno da se popravlja u narednoj godini.
"Referentna kamatna stopa je osnovna mera monetarne politike. NBS može koristiti i obavezne rezerve, kao i intervencije na deviznom tržištu. Po svakom od ovih osnova moguće je kontrolisati količinu dinara u opticaju. Ipak, svaki aspekt restriktivne monetarne politike ima svoju cenu", upozorio je Šoškić.
On je istakao značaj usaglašavanja monetarne i fiskalne politike u sprečavanju rasta cena, ali i podizanja konkurentnosti domaćeg tržišta i racionalizacije u poslovanju javnih preduzeća.
"Predloženi republički budžet nije idealan ali je, po svoj prilici, u ovom trenutku i za ovu vladu bio jedini moguć", rekao je Šoškić.
Dodao je da bi za stabilnost cena bilo važno da učešće kapitalnih izdataka u budžetu tokom godine ostane na nivou koji je predložen, a da budžetski deficit ne bude veći od dogovorenog sa Međunarodnim monetarnim fondom i da bude finansiran što je moguće više dinarskim hartijama od vrednosti i bez valutne indeksacije.
"Vrlo je važno i da se ispolji spremnost vlade da zahteve za podizanjem cena koje su u njenoj nadležnosti, u što je većoj meri moguće, uslovi restrukturiranjem i racionalizacijom poslovanja onih koji traže podizanje cena", naglasio je Šoškić.
Za cenovnu stabilnost bilo bi bolje, prema njegovoj oceni, da su plate budžetskih korisnika i penzije odmrznute u aprilu umesto u januaru 2011. godine, ali je guverner rekao da očekuje da glavni inflatorni pritisci u prvoj polovini naredne godine neće dolaziti usled povišice plata i penzija.
Komentarišući kretanje deviznog kursa Šoškić je rekao da ga ne bi iznenadilo ako se u narednom periodu ispostavi da špekulanti na deviznom tržištu ostanu razočarani.
Plan NBS je, kako je naglasio guverner, da se u nekoliko narednih godina smanji ukupan nivo eurizacije za 15-20 odsto, ali "bez grubih administrativnih mera, već kroz fino podešavanje sistema i u partnerstvu sa finansijskim institucijama i Vladom Srbije".
"Dinarizacija i inflacija ne moraju imati direktnu vezu, ali je činjenica da je lakše sprovoditi dinarizaciju u stabilnim uslovima i sa niskom stopom inflacije. Jedan od razloga zbog koga će NBS istrajavati na cilju obaranja inflacije na nivo niskih jednocifrenih vrednosti je upravo podizanje poverenja u nacionalnu valutu, jačanje dinarizacije i smanjivanje valutnih i drugih rizika u našem finansijskom sistemu", rekao je Šoškić.
On je ocenio da će Srbija postajati sve interesantnija zemlja kako za direktne investicije tako i za bankarsku aktivnost.
"Stranci u svojim investicionim odlukama vide i ono što mi sami često previđamo: naš položaj u regionu nam otvara mogućnost da budemo motor razvoja jugoistočne Evrope. Na nama je da učinimo napor da ta pretpostavka postane realnost", istakao je Šoškić.