U utorak će se u Vladi Srbije održati drugi sastanak guvernera Narodne banke Srbije Dejana Šoškića i predstavnika Vlade u vezi s mogućim merama izvršnih vlasti koje bi smanjile pritisak cena hrane na inflaciju. Na inicijativu guvernera Šoškića, a koji je više puta i javno govorio o tome da je za ovogodišnji rast inflacije iznad plana zaslužno to što su u Srbiji cene hrane najnestabilnije u regionu, već je, pre desetak dana, razgovarano. Sastanku održanom u Vladi Srbije, a kojim je predsedavao premijer Srbije Mirko Cvetković prisustvovali su svi nadležni ministri. Prvi sastanak poslužio je da se o problemu izrazito nestabilnih cena hrane u Srbiji po prvi put otvoreno govori na relaciji Narodna banka Srbije - Vlada. Za ponovno viđenje koje je zakazano za utorak, sva nadležna ministarstva bi trebalo da pripreme konkretne predloge mera koje je moguće primeniti u kratkom roku, a što bi sprečilo da i u narednoj godini strahujemo od viših stopa inflacije od zacrtanih.
U utorak će se u Vladi Srbije održati drugi sastanak guvernera Narodne banke Srbije Dejana Šoškića i predstavnika Vlade u vezi s mogućim merama izvršnih vlasti koje bi smanjile pritisak cena hrane na inflaciju - saznaju „Novosti“ u Nemanjinoj 11.
Na inicijativu guvernera Šoškića, a koji je više puta i javno govorio o tome da je za ovogodišnji rast inflacije iznad plana zaslužno to što su u Srbiji cene hrane najnestabilnije u regionu, već je, pre desetak dana, razgovarano. Sastanku održanom u Vladi Srbije, a kojim je predsedavao premijer Srbije Mirko Cvetković prisustvovali su svi nadležni ministri.
- Prvi sastanak poslužio je da se o problemu izrazito nestabilnih cena hrane u Srbiji po prvi put otvoreno govori na relaciji Narodna banka Srbije - Vlada - tvrdi izvor „Novosti“ iz Nemanjine 11.
- Za ponovno viđenje koje je zakazano za utorak, sva nadležna ministarstva bi trebalo da pripreme konkretne predloge mera koje je moguće primeniti u kratkom roku, a što bi sprečilo da i u narednoj godini strahujemo od viših stopa inflacije od zacrtanih.
Inače, prema projekcijama Narodne banke Srbije, cene hrane u Srbiji karakteriše visok stepen osciliranja, a one imaju značajno učešće u indeksu potrošačkih cena. Pravi „poljoprivredni šok“, a koji se desio tokom ovog leta, koji je za posledicu imao rast cena hrane doprineo je da Srbija, prema optimističkom scenariju, ovu godinu završi sa inflacijom od 9,5 odsto.
Nezvanično, među merama koje je moguće primeniti u kratkom roku, a da one, u isto vreme, daju i brze rezultate pominju se: aktivnije reakcije iz robnih rezervi, promenjena uvozna i izvozna politika, kao i aktivnija primena donetih antimonopolskih zakona.