U vrtlogu birokratije

Bez autora
Jan 05 2012

U kancelariju zaštitnika građana stiglo je 9.000 pritužbi i 30.000 obraćanja nezadovoljnih. Najviše je žalbi na besmislene i duge administrativne procedure. U raskoraku između želje da što pre završe svoj posao i poštovanja procedure, građani nemaju dovoljno razumevanja za obaveze službenika.Pojedini građani kažu da menjanje pasoša bila "potpuna katastrofa" i dodaju da iz tog razloga nisu ni menjali ličnu kartu. Da bi se administracija i građani pomirili i prestali da gledaju preko nišana, potrebno je popuštanje obe strane.

U vrtlogu birokratijeLoša uprava, spora administracija sa komplikovanom procedurom i neljubazni službenici - neke su od muka na koje su se građani u prošloj godini žalili svom zaštitniku. Zaštitnik građana Saša Janković kaže da je vreme da se dve strane pomire i da se povrati poverenje.

U kancelariju zaštitnika građana stiglo je 9.000 pritužbi i 30.000 obraćanja nezadovoljnih. Najviše je žalbi na besmislene i duge administrativne procedure.

U raskoraku između želje da što pre završe svoj posao i poštovanja procedure, građani nemaju dovoljno razumevanja za obaveze službenika.

Pojedini građani kažu da menjanje pasoša bila "potpuna katastrofa" i dodaju da iz tog razloga nisu ni menjali ličnu kartu.

"Moraš da ustaneš u pet ujutru da bi otišao tamo, pa oni rade od devet, pa mi stojimo u redu, pa dobijemo broj, da bismo došli do šaltera", opisuje jedna građanka.

Da bi se administracija i građani pomirili i prestali da gledaju preko nišana, potrebno je popuštanje obe strane. Zaštitnik građana Saša Janković poziva sve zaposlene u javnoj upravi da rade na vraćanju poverenja građana.

"Sa druge strane, pozvao bih građane da ne očekuju primenu zakona samo kada se ona odnosi na nekog drugog", navodi Janković.

U neslaganju administracije i građana stradala su mnoga prava - na lična dokumenta, zdravstvenu zaštitu, nepovredivost imovine, zdravu životnu sredinu. Mnogo je i pritužbi na rad sudova, koji su izuzeti iz kontrolne nadležnosti zaštitnika, ali se građani na njih svejedno žale.

Saša Janković ističe da nisu potrebni ni seminari ni radionice "da bismo znali da smo tu da pomognemo građanima da ostvare svoja prava".

U Srbiji je problem što nema rešenja tamo gde teškoće nastaju, pa previše žalbi završava na ombudsmanovom stolu. U prvoj polovini ove godine sa saradnicima će primeniti mere koje će pokazati da odnos na relaciji građanin - administracija može da bude delotvoran.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik