Umar snizio prognoze slovenskog rasta

Bez autora
Sep 16 2024

Ured za makroekonomske analize i razvoj Republike Slovenije (Umar) snizio je prognozu gospodarskog rasta za ovu godinu s 2,4 posto na 1,5 posto, a prognozu za iduću godinu s 2,5 posto na 2,4 posto.

Inflacija, koja je ove godine znatno smanjena, krajem godine i početkom iduće ponovno će porasti te će se 2026. približiti dva posto.

Ovogodišnja prognoza rasta niža je od proljetne za 0,9 postotnih bodova, ponajviše zbog stagnacije investicija i slabog oporavka inozemne potražnje.

“Inozemna potražnja raste sporije nego što smo očekivali u proljeće, posebno su se pogoršali ekonomski izgledi u Njemačkoj, izvoz usluga je u padu. Zato očekujemo da će rast ukupnog izvoza biti niži nego u proljetnoj prognozi“, rekao je V. d. ravnateljica umar Maja Bednaš.

Prema riječima Bednaš, s obzirom na očekivani slab rast aktivnosti u našim najvažnijim trgovinskim partnerima za drugo polugodište, očekuju niski tekući rast robnog izvoza i dodane vrijednosti u prerađivačkim djelatnostima.

Za razliku od proljetnih očekivanja, za ovu godinu predviđaju stagnaciju, a ne rast investicija. Državna ulaganja, koja su među najvećima u EU-u udjelom u BDP-u, ove će godine biti nešto veća nego lani te će ojačati u drugoj polovici godine, dok se očekuje stagnacija privatnih ulaganja u zgrade i objekte. Uz očekivano povećanje aktivnosti u izvoznom sektoru, ove se godine očekuje umjereni rast ulaganja u opremu i strojeve.

Nakon prošlogodišnje stagnacije, ove će godine ojačati privatna potrošnja, potaknuta visokom zaposlenošću, daljnjim realnim rastom plaća ili realnog raspoloživog dohotka, nižom inflacijom i većim optimizmom potrošača.

Prema riječima Bednaša, na ovogodišnji rast privatne i državne potrošnje utječe ukidanje dopunskog zdravstvenog osiguranja i uvođenje obveznog zdravstvenog doprinosa. Ova promjena utječe na relativno manji rast privatne i veći rast državne potrošnje, a na razini BDP-a učinak je neutralan.

Rast državne potrošnje ove će godine biti nešto veći od proljetnih očekivanja, na što će utjecati i poslijepoplavna obnova koja je u prvom polugodištu razmjerno više ojačala državnu potrošnju za robe i usluge od investicijske potrošnje.

Rast uvoza značajno će premašiti rast izvoza, s obzirom na visok rast domaće potrošnje, uključujući i zalihe.

Umar iduće godine očekuje veći gospodarski rast, točnije 2,4 posto. Uz nešto veći rast inozemne potražnje, jačat će rast izvoza i dodane vrijednosti u prerađivačkim djelatnostima, a također će rasti i razmjena usluga.

Jačat će se investicije u prerađivačkoj industriji i graditeljstvu, na jačanje građevinske djelatnosti, između ostalog, utjecat će i visoka investicijska aktivnost države, uključujući regulaciju zaštite od poplava i obnovu, kao i investicije u okviru korištenja sredstava iz plana oporavka i otpornosti. Uz veći realni rast dohotka, jačat će i rast osobne potrošnje.

Kako su istaknuli i u Umaru, zaposlenost je rekordna, a nezaposlenost najniža ikada. Na tržištu rada veliki manjak radne snage neće omogućiti vidljiviji rast zaposlenosti u iduće dvije godine, a nominalni rast ukupne prosječne bruto plaće u narednoj će se godini blago povećati zbog očekivane primjene zakona o plaćama. reforma sustava u javnom sektoru, dodao je Bednaš.

U 2026. godini očekuje se gospodarski rast od 2,6 posto.

Inflacija je ove godine značajno pala i bit će u prosjeku godine (2,1 posto) znatno niža od proljetnih očekivanja (2,7 posto). Umar očekuje da će inflacija ostati na niskoj razini do studenoga ove godine, te da će ponovno porasti na 3,3 posto krajem godine, a vjerojatno i početkom iduće godine zbog učinka niske osnovice i isteka prošle mjere za obuzdavanje visokih cijena energije. Približit će se dva posto tek 2026. godine.

Ostvarenjem jesenske prognoze, prema v. d. ravnatelja Umara povezana s određenim neizvjesnostima koje proizlaze iz geopolitičkih i ekonomskih prilika u međunarodnom okruženju. U domaćem okruženju rizici su povezani s utjecajem pogoršane konkurentnosti na izvozni sektor gospodarstva, a posebice s mogućnostima visoke investicijske aktivnosti zemlje u narednim godinama te nedorečenosti nekih reformskih mjera.

Vlada se na današnjoj sjednici upoznala i s jesenskom prognozom.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik