Potpredsednik Vlade Republike Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić ocenila je danas da bez stranih investicija ne može da bude oporavka srpske privrede i istakla da Srbija mora da postane zemlja od poverenja, sa što manje prepreka za one koji žele da u nju ulažu. Grubješić je, otvarajući seminar “Velika Britanija i Srbija: unapređenje ekonomske saradnje”, ukazala na to da je jačanje ekonomske saradnje sa zemljama članicama EU, a među njima i sa Velikom Britanijom, jedan od prioriteta Vlade Srbije. Ona je saopštila da je 80 posto investicija koje su od 2000. godine došle u našu zemlju poreklom iz Evropske unije, i podsetila na brojne komparativne prednosti Srbije za privlačenje stranih investitora. Srbija ima i određene mane, kao što je neelastični administrativni sistem sa nepotrebnim propisima, zbog čega je Vlada preduzela niz mera za privlačenje investicija, među kojima su smanjenje broja propisa, borba protiv korupcije i smanjenje nameta i taksi.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić ocenila je danas da bez stranih investicija ne može da bude oporavka srpske privrede i istakla da Srbija mora da postane zemlja od poverenja, sa što manje prepreka za one koji žele da u nju ulažu.
Grubješić je, otvarajući seminar “Velika Britanija i Srbija: unapređenje ekonomske saradnje”, ukazala na to da je jačanje ekonomske saradnje sa zemljama članicama EU, a među njima i sa Velikom Britanijom, jedan od prioriteta Vlade Srbije.
Ona je saopštila da je 80 posto investicija koje su od 2000. godine došle u našu zemlju poreklom iz Evropske unije, i podsetila na brojne komparativne prednosti Srbije za privlačenje stranih investitora.
Srbija, kako je navela, ima i određene mane, kao što je neelastični administrativni sistem sa nepotrebnim propisima, zbog čega je Vlada preduzela niz mera za privlačenje investicija, među kojima su smanjenje broja propisa, borba protiv korupcije i smanjenje nameta i taksi.
Kada je reč o odnosima Srbije i Velike Britanije, Grubješić je ocenila da ekonomska saradnja zaostaje za dobrim političkim odnosima, s obzirom na to da je robna razmena malog obima, sa deficitom na srpskoj strani.
Ona je precizirala da je u 2012. godini trgovinska razmena sa tom zemljom iznosila 250 miliona evra, i izrazila očekivanje da će stručnjaci i poslovna zajednica predložiti oblasti u kojima bi saradnja mogla da bude intenzivirana.