Organizovanje poslovnih foruma i bilateralnih sastanka privrednika Srbije i Južnoafričke Republike, jedan je od načina da se unapredi ekonomska saradnja dve zemlje, istaknuto je na sastanku Aleksandre Stanarević, direktorke Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom Privredne komore Srbije (PKS) i predsednika poslovne asocijacije iz Južnoafričke Republike - Progressive Business Forum (PBF), koja ima oko pet hiljada članova, uglavnom malih i srednjih preduzeća. Stanarević je ukratko upoznala gosta o ulozi PKS u ekonomiji naše države i predstavila prednosti poslovanja i investiranja u Srbiji, kao i pogodnosti sporazuma o slobodnoj trgovini. Daryl Swanepoel, predsednik PBF, je obavestio da je srpski Klaster BIPOM započeo saradnju i transfer tehnologije sa partnerom u Južnoafričku Republiku u oblasti poljoprivredne proizvodnje i da je to sektor u koji mogu da se uključe i druge srpske kompanije.
Organizovanje poslovnih foruma i bilateralnih sastanka privrednika Srbije i Južnoafričke Republike, jedan je od načina da se unapredi ekonomska saradnja dve zemlje, istaknuto je na sastanku Aleksandre Stanarević, direktorke Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom Privredne komore Srbije (PKS) i predsednika poslovne asocijacije iz Južnoafričke Republike - Progressive Business Forum (PBF), koja ima oko pet hiljada članova, uglavnom malih i srednjih preduzeća.
Stanarević je ukratko upoznala gosta o ulozi PKS u ekonomiji naše države i predstavila prednosti poslovanja i investiranja u Srbiji, kao i pogodnosti sporazuma o slobodnoj trgovini.
Daryl Swanepoel, predsednik PBF, je obavestio da je srpski Klaster BIPOM započeo saradnju i transfer tehnologije sa partnerom u Južnoafričku Republiku u oblasti poljoprivredne proizvodnje i da je to sektor u koji mogu da se uključe i druge srpske kompanije. Predložio je, da se nekoliko puta odlagana poseta privredne delegacije iz Južnoafričke Republike organizuje u julu naredne godine, kada bi se na Poslovnom forumu u PKS okupili privrednici dve zemlje iz različitih sektora privrede.
PKS, kao najveća asocijacija srpske privrede je spremna da bude partner u organizaciji tog događaja i da pripremi kompletan program boravka za privrednike iz Južnoafričke Republike, rekla je Stanarević. Ona je dodala da su kompanije iz Srbije zainteresovane da dobiju informacije o mogućnostima poslovanja u Južnoafričkoj Republici i predložila da se razmotri mogućnost održavanja pripremnih radionica u obe zemlje, na kojima bi se prezentovala ekonomska situacija i uslovi poslovanja u obe zemlje, navodi se u saopštenju PKS.
Kako je istaknuto na sastanku u PKS, mogućnosti za unapređenje ekonomske saradnje Srbije i Južnoafričke Republike postoje u oblasti transfera tehnologije i uvozno-izvoznih poslova u sektoru obojenih metala, hemije, gume i kablova, agraru, građevinskoj industriji i energetici, mašinogradnji.
Aleksandar Kemiveš, direktor Sektora za bilateralnu saradnju PKS ukazao je na mogućnost da kompanije iz Južnoafričke Republike učestvuju u procesu privatizacije srpskih kompanija u restruktuisanju.
Razgovorima u PKS prisustvovala je Zorica Jekić samostalni savetnik u Centru za bilateralnu saradnju PKS i Goran Vujičić, prethodni ambasador Srbije u JAR.
Kako se dodaje u saopštenju PKS, robna razmena je dominantan oblik ekonomske saradnje Srbije i Južnoafričke Republike. Za devet meseci 2014. godine ukupna razmena je dostigla 12 miliona dolara od čega je izvoz iz Srbije 3.292 miliona, a uvoz blizu 8, 8 miliona dolara. Spoljnotrgovinska razmena sa Južnoafričkom Republikom se odvija sa konstantnim deficitom na našoj strani i ni približno ne odražava realne mogućnosti saradnje.