Predsednik Vlade Republike Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć da nema opasnosti od kolapsa finansijskog sistema u Srbiji, ali da se ne može očekivati veliki ekonomski napredak dok u okruženju i zemljama evrozone postoji problem smanjenja privredne aktivnosti. Neophodno je da Vlada u cilju pomoći privredi ispravi loša zakonska rešenja, ubrza procedure i smanji birokratiju. Dačić je uputio poziv privrednicima da mu se obrate sa svojim predlozima rešenja za izlazak iz krize. On je razgovarao sa predstavnicima kompanije “Ikea”, koja želi da u Srbiji otvori pet robnih kuća, čija je vrednost približno 200 miliona evra, kao i pet do šest hiljada radnih mesta. To bi imalo pozitivne efekte po domaće proizvođače nameštaja i drvnu industriju, ali ta kompanija je naišla na probleme u vezi sa dozvolama i konverzijom zemljišta.
Predsednik Vlade Republike Srbije Ivica Dačić izjavio je sinoć da nema opasnosti od kolapsa finansijskog sistema u Srbiji, ali da se ne može očekivati veliki ekonomski napredak dok u okruženju i zemljama evrozone postoji problem smanjenja privredne aktivnosti.
Dačić je na 15. velikom forumu menadžera, koji je organizovala Srpska asocijacija menadžera, istakao da je neophodno da Vlada u cilju pomoći privredi ispravi loša zakonska rešenja, ubrza procedure i smanji birokratiju.
On je uputio poziv privrednicima da mu se obrate sa svojim predlozima rešenja za izlazak iz krize i dodao da je razgovarao sa predstavnicima kompanije “Ikea”, koja želi da u Srbiji otvori pet robnih kuća, čija je vrednost približno 200 miliona evra, kao i pet do šest hiljada radnih mesta.
Predsednik Vlade je istakao da bi to imalo pozitivne efekte po domaće proizvođače nameštaja i drvnu industriju, ali i naveo da je ta kompanija naišla na probleme u vezi sa dozvolama i konverzijom zemljišta.
Važno je izraditi strategiju razvoja za narednih pet godina, ocenio je Dačić i dodao da će, nakon što sve zemlje EU ratifikuju Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, Vlada razmotriti da li postoji mogućnost za zaštitu poljoprivredne proizvodnje u Srbiji.
Prema njegovim rečima, država je ostavila pojedina javna preduzeća u svom vlasništvu da bi sačuvala nacionalni interes jer građani zbog niskih primanja ne mogu da plaćaju realne cene pojedinih proizvoda i usluga, kao što su struja, gas ili telefonske usluge. Javna preduzeća, kako je dodao, ne mogu da imaju isti cilj kao privatna, koja su usmerena na ostvarivanje profita, a pitanje je koliko javna preduzeća mogu da budu uspešna u uslovima kada država usporava povećanje pojedinih cena.
Dačić je najavio i da će Vlada danas usvojiti poslednje predloge zakona koji su važni za usvajanje budžeta i izrazio očekivanje da će odmah nakon toga biti zakazana sednica parlamenta, na kojoj će početi rasprava o budžetu za narednu godinu i paketu pratećih zakona.
Predsednik Vlade je ukazao na to da je važno obezbediti finansijsku podršku za razvoj privrede i to ili budžetskim sredstvima ili kroz prisustvo novih banaka na našem prostoru.
On je najavio da će se u četvrtak, 22. novembra, u Frankfurtu sastati sa predstavnicima ruske Sberbanke, koja namerava da poveća prisustvo u Srbiji.
Dačić je rekao da bi sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom trebalo da bude postignut u prvih nekoliko meseci 2013. godine, uz ocenu da taj sporazum Srbiji nije neophodan ali da je dobar za kredibilitet finansijskog sistema.
Predsednik Srpske asocijacije menadžera i izvršni direktor kompanije “Nektar” Bojan Radun rekao je da bi Vlada trebalo da se fokusira na ostvarivanje privrednog rasta. Srbija je već decenijama više uvozi nego što izvozi, zbog čega bi, kako je ukazao, trebalo ili povećati izvoz ili supstituisati uvoz domaćim proizvodima.