Velike mogućnosti unapređenja saradnje sa Italijom

Bez autora
Feb 18 2013

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacije Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da postoje mogućnosti da se značajno unapredi saradnja Srbije i Italije i da robna razmena i investicije budu mnogo veće nego sada. Ljajić je na Poslovnom forumu Udruženja industrijalaca Milana i pokrajine Lombardija u Milanu kazao da prisustvo velikog broja privrednika iz Srbije i Italije na tom skupu pokazuje da postoji interes za jačanje saradnje. On je pozvao privrednike iz Italije da posete Srbiju i vide mogućnosti za nova ulaganja i bliže se upoznaju sa povlasticama za investitore, među kojima su i subvencije od 4.000 do 10.000 evra po otvorenom radnom mestu. Obim robne razmene Srbije i Italije je oko četiri milijarde evra, a Italija je drugi po značaju spoljnotrgovinski partner Srbije i jedan od pet najvećih stranih investitora. To su reference koje daju sliku mogućnosti i jedne i druge zemlje. Te mogućnosti još nisu iskorišćene. Ima prostora i za povećanje robne razmene i obima investicija, a Srbija i Italija imaju dobre političke odnose i komplementarne privrede.

Velike mogućnosti unapređenja saradnje sa ItalijomMinistar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacije Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da postoje mogućnosti da se značajno unapredi saradnja Srbije i Italije i da robna razmena i investicije budu mnogo veće nego sada.

Ministar je na Poslovnom forumu Udruženja industrijalaca Milana i pokrajine Lombardija u Milanu kazao da prisustvo velikog broja privrednika iz Srbije i Italije na tom skupu pokazuje da postoji interes za jačanje saradnje.

Ljajić je pozvao privrednike iz Italije da posete Srbiju i vide mogućnosti za nova ulaganja i bliže se upoznaju sa povlasticama za investitore, među kojima su i subvencije od 4.000 do 10.000 evra po otvorenom radnom mestu.

On je naveo da je obim robne razmene Srbije i Italije oko četiri milijarde evra, a da je Italija drugi po značaju spoljnotrgovinski partner Srbije i jedan od pet najvećih stranih investitora.

To su reference koje daju sliku mogućnosti i jedne i druge zemlje. Te mogućnosti još nisu iskorišćene. Ima prostora i za povećanje robne razmene i obima investicija, kazao je Ljajić i dodao da Srbija i Italija imaju dobre političke odnose i komplementarne privrede.

Najbolja preporuka za sve italijanske privrednike koji razmišljaju da ulažu u Srbiju, istakao je on, jesu 600 italijanskih preduzeća i kompanije koji posluju na srpskom tržištu, zapošljavaju 20.000 radnika i ostvaruju godišnji prihod od 2,5 milijardi evra.

Kako je dodao Ljajić, italijanske banke drže 25 posto bankarskog tržišta Srbije, a osiguravajuće kuće 44 posto. Srpski ministar je kazao da je ideja da se iskoriste sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbije ima i da se pronađu treća tržišta i proširi izvoz u zemlje severne Afrike i Bliskog istoka.

Činjenica je da i Srbija i Italija prolaze kroz period ekonomska krize i to je dodatni razlog koji nas upućuje jedne na druge da tražimo modalitete izlaska iz krize i oporavka naših ekonomija, rekao je Ljajić.

On je podsetio da je Srbija prošle godine imala pad od dva odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a da je plan Vlade da u 2013. godini rast BDP-a bude između dva i 2,5 posto.

Taj plan je baziran na povećanom izvozu privlačenju stranih investicija i velikim infrastrukturnim projektima koji treba da se realizuju u Srbiji. To je šansa i za italijanske privrednike i investitore”, ocenio je Ljajić.

Podsetio je i da Italija i Srbija od 2009. godine imaju potpisan Sporazum o strateškom partnerstvu.

Ljajić se zahvalio Italiji za sve ono što je učinila da podrži Srbiju u procesu evropskih integracija. Ta podrška je bezuslovna, konstantna i nešto što čini da je Srbija svakim danom bliža punopravnom članstvu, iako smo svesni da će taj put biti dug, dodao je on.

Ljajić je istakao da Srbije očekuje da u junu dobije datum za početak pregovora sa EU i da do kraja ove godine pristupi Svetskoj trgovinskoj organizaciji.

Na poslovnom forumu u Milanu učestvuju i predstavnici Privredne komore Srbije i Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije (SIEPA), kao i preduzeća “Poliester” iz Priboja, “Fruvela” iz Lajkovca, “Javor” iz Ivanjice, “Goma lajn” iz Kragujevca, “Građevinar” iz Beograda, “Farmakom” iz Šapca i “Vekom” iz Bezdana.

Predstavici srpskih kompanija su nakon skupa imali bilateralne sastanke sa italijanskim kompanijama, nakon kojih je najavljeno nekoliko novih investicija.

Udruženje industrijalaca Lombardije je najveća asocijacija privrednika te italijanske pokrajine i okuplja 5.500 kompanija sa više od 300.000 zaposlenih.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik