Veoma uspešna saradnja Srbije sa MMF-om i Svetskom bankom

Bez autora
Dec 26 2010

Saradnja Srbije sa međunarodnim finansijskim institucijama u protekloj godini bila je veoma uspešna, kako sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), tako i sa Svetskom bankom. Na bordu izvršnih direktora MMF-a ove nedelje odobrena je šesta revizija 27-mesečnog stend-baj aranžmana kojim su Srbiji stavljena na raspolaganje 373 miliona evra.Odlukom Narodne banke Srbije biće povučeno svega 10 odsto raspoložive kvote. Bord MMF-a ocenio je aranžman sa Srbijom kao relativno dobar, a sve dosadašnje revizije bile su na vreme i u regularnoj proceduri.

Veoma uspešna saradnja Srbije sa MMF-om i Svetskom bankomSaradnja Srbije sa međunarodnim finansijskim institucijama u protekloj godini bila je veoma uspešna, kako sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), tako i sa Svetskom bankom, ocenila je danas predstavnik Srbije u Svetskoj banci, Biljana Hroneos Krasavac.

Ona je u izjavi za Tanjug podsetila da je na bordu izvršnih direktora MMF-a ove nedelje odobrena šesta revizija 27-mesečnog stend-baj aranžmana kojim su Srbiji stavljena na raspolaganje 373 miliona evra. Odlukom Narodne banke Srbije biće povučeno svega 10 odsto raspoložive kvote.

Hroneos Krasavac je istakla da je bord MMF-a ocenio aranžman sa Srbijom kao relativno dobar, ističući da su sve dosadašnje revizije bile na vreme i u regularnoj proceduri.

Bord je pohvalio Srbiju za zakon o fiskalnoj odgovornosti, kao i za uvodjenje pravila u pogledu fiskalne ravnoteže.

Postojeći aranžman Fonda sa Srbijom ističe u aprilu 2011. godine. Naredna, a time i poslednja revizija aranžmana MMF-a sa Srbijom planirana je za sredinu februara, što znači da će se Srbija, povodom zaključenja aranžmana, naći na bordu krajem marta ili pocetkom aprila 2011. godine.

Bord je takođe postavio pitanje dalje aktivnosti Fonda u Srbiji po završetku postojećeg stend-baj aranžmana, što će biti razrešeno kroz konsultacije menadžmenta MMF-a sa Vladom i Narodnom bankom Srbije.

Za Srbiju je to veoma značajno, jer program sa MMF-om znači da zemlja ima stabilnu makroekonomsku politiku, ukazala je Hroneos Krasavac.

Zbog toga države koje nemaju program sa Fondom nisu privlačne za investitore, a otežan im je pristup kreditima drugih finansijskih institucija.

Hroneos Krasavac je napomenula da je Vlada Srbije ispunila sve zahteve koje je postavio MMF, uključujući i usvajanje budžeta za 2011. godinu u Skupštini Srbije, kao i vraćanje dopunjenog penzionog zakona u skupštinsku proceduru.

Ona je dodala da je, što se tiče finansiranja budžetskog deficita u 2011. godini, bord MMF-a izrazio određenu zabrinutost, posebno vezano za privatizaciju Telekoma, kao i druge mogućnosti finansiranja deficita u slučaju da se prodaja Telekoma ne materijalizuje.

Govoreći o saradnji sa Svetskom bankom, ona je podsetila da je početkom decembra menadžment te banke za region Istočne Evrope posetio Srbiju, sa ciljem otpočinjanja pregovora sa Vladom vezano za novu četvorogodišnju strategiju partnerstva Srbije sa Svetskom bankom.

Tom strategijom se predviđaju i određena sredstva koja će biti raspoloživa Srbiji, kako za podršku budžetu i nastavak strukturnih reformi, tako i za prioritetne investicione projekte Vlade.

U toku posete je konstatovano da je došlo do unapređenja stope povlačenja sredstava na projektima Svetske banke, što je bio predmet kritike u prethodnom periodu, i da se očekuje njen dalji rast.

Nova strategija partnerstva Srbije sa Svetskom bankom zaživeće od jula 2011. godine, a biće pripremana uz stalne konsultacije sa vlastima u Srbiji, kako bi se izvršila pravilna selekcija prioritetnih reformi i potencijalnih projekata koji bi bili obuhvaćeni finansiranjem Svetske banke, istakla je Hroneos Krasavac.

Ona je precizirala da se očekuje da će u novoj četvorogodišnjoj strategiji partnerstva sa Svetskom bankom Srbiji postati raspoloživo 800 miliona do milijarde dolara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik