Na konferenciji za medije pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski predstavio je prioritete i planove za 2013. godinu i govorio je o realizovanim aktivnostima u protekloj godini. Na samom početku, on je istakao da je u narednom periodu cilj Sekretarijata da promoviše multikulturalne, privredne i turističke potencijale Vojvodine, naročito na međunarodnom nivou. U narednoj godini planirano je da se focus stavi na saradnju sa regionima kako iz najbližeg okruženja, tako i sa drugim evropskim regijama. Planirano je da prioritet saradnje bude sa onim regionima sa kojima može da ostvare konkretni rezultati u oblastima važnim za napredak Vojvodine. Pokrajinski sekretarijat nastoji da konkretizuje saradnju i definiše projekte sa dosadašnjim partnerima.
Na konferenciji za medije pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski predstavio je prioritete i planove za 2013. godinu i govorio je o realizovanim aktivnostima u protekloj godini.
Na samom početku, on je istakao da je u narednom periodu cilj Sekretarijata da promoviše multikulturalne, privredne i turističke potencijale Vojvodine, naročito na međunarodnom nivou.
U narednoj godini planirano je da se focus stavi na saradnju sa regionima kako iz najbližeg okruženja, tako i sa drugim evropskim regijama. Planirano je da prioritet saradnje bude sa onim regionima sa kojima može da ostvare konkretni rezultati u oblastima važnim za napredak Vojvodine, izjavio je Bugarski. On je dodao da pokrajinski sekretarijat nastoji da konkretizuje saradnju i definiše projekte sa dosadašnjim partnerima.
“Svakako da nismo zatvoreni za saradnju sa novim partnerima, ali sa relativno skromnim kapacitetima moramo biti veoma oprezni i skoncentrisati se na iskorišćavanje potencijala koje posedujemo. To znači da, za početak, moramo unaprediti postojeću saradnju, a ukoliko to ne pokaže delotvorne rezultate, sigurno ćemo nastaviti dalje”, objasnio je pokrajinski sekretar.
On je kao primer dobre međuregionalne saradnje naveo Rumuniju i Mađarsku, a u poslednje vreme i Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Sa Osječko-Baranjskom županijom ostvarena je odlična saradnja u oblasti poljoprivrede, a sa Zeničko-Dobojskim kantonom se nastoji obnoviti privredna saradnja. Pored susednih zemalja, značajna saradnja ostvarena je i sa italijanskom pokrajinom Friuli Venecija Đulija na polju kulture, socijalne politike i u oblasti malih i srednjih preduzeća. Prema rečima Bugarskog, nedavna poseta Pokrajini Štajerskoj učvrstila je planove i saradnju između dve regije u oblasti privrede, a važno je spomenuti i češki region Olomouc i kinesku provincijiju Guangdog sa kojom je saradnja veoma realna, ali je moguće da bude ostvarena u srednjoročnom periodu.
Kada je reč o lokalnim samoupravama, Bugarski je istakao da je zbog potencijala koji postoje veoma bitna dalja primena i implementacija “Vojvođanskog standard”.
Nekoliko komponenti je bitno u okviru sprovođena “Vojvođanskog standard”, a to su strategija sa izvedenim akcionim planom za period 2014-2020. godine, operativno funkcionisanje Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, sistem “48 sati” i da mesne kancelarije budu servis građana na prvom nivou. Pored navedenog, još dva projekta su od dugoročne važnosti, a to je sertifikacija gradova i opština i pitanje Zaštitnika građana na teritoriji Vojvodine, istakao je pokrajinski sekretar.
Na kraju konferencije, Bugarski se osvrnuo još i na konkurse koji su realizovani u protekloj godini, a to je sufinansiranje projekata realizacije prioriteta iz lokalnih strateških planova koji doprinose ujednačavanju stepena razvijenosti lokalnih zajednica na teritoriji AP Vojvodine, a za koji je izdvojeno 50 miliona dinara i raspoređeno na 34 opštine. Drugi konkurs se odnosio na saradnju sa nevladinim organizacijama i projekte udruženja građana koji doprinose unapređenju kvaliteta života u lokalnim zajednicama, za šta je izdvojeno 2 miliona dinara.