Značajan potencijal za unapređenje ekonomske saradnje Srbije i Italije

Bez autora
Feb 02 2025

Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je Srbija sigurna za investiranje i da je jedina zemlja u regionu Zapadnog Balkana i jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji koja ima kreditni investicioni rejting.

Mali je na panelu Finansijski instrumenti za podršku internacionalizaciji, održanom u okviru Poslovnog foruma Srbija – Italija, predstavio osnovne ekonomske pokazatelje i planove Srbije u narodnom periodu, ocenjujući da je saradnja Srbije i Italije na dobrom putu, ali da nije zadovoljavajuća.

Prvi potpredsednik Vlade je istakao da je Srbija, prvi put u istoriji, prošle godine dobila investicioni kreditni rejting, što na neki način sumira uspeh i odgovornost ekonomske politike do sada, a privrednicima govori o perspektivama rasta naše zemlje.

On je istakao da su javne finansije Srbije u do sada najboljem stanju i da su perspektive rasta i razvoja izuzetno dobre, napomenuvši da je, prema podacima iz trećeg kvartala prošle godine, naša zemlja druga najbrža rastuća ekonomija u Evropi.

Mali je podsetio na to da je prošle godine stopa rasta projektovana na 3,8 odsto, a da ove godine Srbija ide na 4,2 odsto, navodeći podatak da je prosek rasta BDP-a u evrozoni za prva tri kvartala prošle godine iznosio 0,8 odsto, a Srbije četiri odsto.

Prvi potpredsednik Vlade je rekao da je Srbija od 2012. do 2017. godine primenila teške mere fiskalne konsolidacije, ali da je nakon toga krenuo ubrzani rast i industrijalizacija naše zemlje.

Prema njegovim rečima, cilj je da do 2027. godine i održavanja najvećeg događaja u istoriji Srbije – manifestacije EKSPO 2027, imamo više od 100 milijardi evra BDP.

Mali je predočio da je udeo našeg javnog duga u BDP-u u ovom trenutku samo 44,1 odsto, dok je u evrozoni čak 89 odsto, dodavši da je uprkos svim izazovima u svetu, Srbija sačuvala makroekonomsku stabilnost.

On je naveo i da se u Srbiji beleži najniža stopa nezaposlenosti u istoriji, odnosno najviša stopa zaposlenosti, preciziravši da je pre samo 12 godina stopa nezaposlenosti iznosila 25,9 odsto i da je svaki četvrti građanin bio nezaposlen.

Odgovornom ekonomskom politikom došli smo na istorijski najniži nivo kada je stopa nezaposlenosti u pitanju. I trend ide ka dole i zato su nam potrebne nove investicije i prilike kao što je ova konferencija danas, rekao je Mali.

On je naglasio da je Srbija rekorder u privlačenju stranih direktnih investicija, koje su prošle godine iznosile skoro 5,2 milijarde evra, i da je na tom polju apsolutni lider u regionu jer više od 60 odsto svih stranih direktnih investicija koje dolaze u region Zapadnog Balkana, stižu u Srbiju.

Prvi potpredsednik Vlade je izrazio nadu da će i italijanski privrednici svoje poslovne planove u narednom periodu usmeriti ka Srbiji, pri čemu je izrazio zadovoljstvo zbog toga što je Italija potvrdila da će učestvovati na EKSPO 2027. 

On je ukazao na to da će naša zemlja biti domaćin najveće svetske manifestacije 2027. godine, dodavši da je definisan i plan „Srbija 2027 – Skok u budućnostˮ, u okviru koga će biti uloženo dodatnih 18 milijardi evra u šest oblasti koje će potpuno promeniti Srbiju.

Mali je, uoči početka foruma, o mogućnostima ekonomske saradnje razgovarao sa predstavnicima Kancelarije Kasa depoziti e prestiti (Cassa Depositi e Prestiti – CDP) Investicione banke Italije, koju je predvodio izvršni direktor Dario Skanapjeko.

Veliko interesovanje italijanskih kompanija za poslovanje u Srbiji

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić ukazao je na to da je iznos spoljnotrgovinske razmene sa Italijom premašio pet milijardi evra, naglasivši da novi fokus saradnje sa tom zemljom mora da bude na inovativnim tehnologijama, nauci i energetici.

Vučić je na Poslovnom forumu Srbija–Italija u Beogradu, kojem prisustvuje i potpredsednik Saveta ministara i ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije Antonio Tajani, napomenuo da Srbija čini jednu trećinu robne razmene Italije sa Zapadnim Balkanom, dodavši da u našoj zemlji 1.200 italijanskih kompanija zapošljava 24.000 radnika.

On je podsetio i na to da je tokom Svetskog ekonomskog foruma u Davosu razgovarao sa predstavnicima italijanskih kompanija zainteresovanim za saradnju u različitim sferama, napomenuvši da se fokus mora staviti na inovacije, naučnu saradnju, energetsku tranziciju, cirkularnu ekonomiju, pametnu poljoprivredu, fizičku i digitalnu infrastrukturu.

Današnji poslovni forum pokazuje koliki je interes kako domaćih, tako i italijanskih kompanija. Srbija je apsolutno zainteresovana za svaku vrstu podsticaja za italijanske kompanije ukoliko žele da ulažu u našu zemlju, gde su i dalje značajno niže cene energenata nego što je to slučaj na evropskom nivou, rekao je predsednik Srbije.

Vučić je iskazao zahvalnost Tajaniju na podršci koju Italija pruža našoj zemlji na evropskom putu, dodavši da je i podrška za organizaciju manifestacije EKSPO 2027 od izuzetnog značaja za Srbiju.

Tajani je potvrdio da će Italija učestvovati na izložbi EKSPO 2027 u Beogradu, istakavši da se ta zemlja maksimalno angažuje kako bi se skratili rokovi za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.

On je naglasio da su Beograd i Srbija ključni faktor za stabilnost u regionu i za prosperitet Evrope i da njegova zemlja želi da se Srbija primi što je pre moguće u porodicu zemalja koje čine Evropsku uniju.

To je naša istorijska obaveza i to želim još jednom da naglasim, rekao je potpredsednik Saveta ministara i ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije, dodajući da je ključno da se uspostavi još bolja saradnja između srpskih i italijanskih preduzeća.

Prema njegovim rečima, Italija je industrijska zemlja i druga proizvodna sila Evrope i želi da prenese znanje i svoja iskustva srpskim preduzećima koja žele da posluju na teritoriji te zemlje.

Ovaj forum treba da predstavlja još jedan tas na vagi jedne konstantne politike približavanja naših zemalja, naroda i preduzeća, poručio je Tajani.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik