Aluminij uvodi gas kao energent

Bez autora
Aug 22 2010

Mostarski "Aluminij" pregovara sa izraelsko-američkom kompanijom "Energtek", svjetskim liderom u isporuci prirodnoga gasa takozvanom bescijevnom tehnologijom, o uvođenju prirodnog gasa kao energenta u proizvodnji. Lev Zaidenberg, direktor "Energteka", sa saradnicima je boravio u radnoj posjeti toj kompaniji, gdje je sa čelnicima mostarskog privrednog giganta razgovarao o mogućnostima sklapanja dugoročnog poslovnog ugovora. Izraelsko-američki gosti predstavili su svoje poslovanje, s namjerom uspostave dugoročne poslovne saradnje. Primjenom "non pipe" tehnologije garantovana ušteda je do 25 odsto od sadašnjih troškova za energente, te se smanjuje i ispuštanje štetnih gasova do čak 90 odsto. U "Energeteku" su voljni pripomoći i pri zamjeni opreme pri prelasku s lož-ulja na prirodni gas.

Aluminij uvodi gas kao energentMostarski "Aluminij" pregovara sa izraelsko-američkom kompanijom "Energtek", svjetskim liderom u isporuci prirodnoga gasa takozvanom bescijevnom tehnologijom, o uvođenju prirodnog gasa kao energenta u proizvodnji.

Iz "Aluminija" je saopšteno da je Lev Zaidenberg, direktor "Energteka", sa saradnicima, boravio u radnoj posjeti toj kompaniji, gdje je sa čelnicima mostarskog privrednog giganta razgovarao o mogućnostima sklapanja dugoročnog poslovnog ugovora.

"Izraelsko-američki gosti predstavili su svoje poslovanje, s namjerom uspostave dugoročne poslovne saradnje", ističu u "Aluminiju".

U "Aluminiju" navode da je primjenom "non pipe" tehnologije garantovana ušteda do 25 odsto od sadašnjih troškova za energente, te se smanjuje i ispuštanje štetnih gasova do čak 90 odsto, ističući da su u "Energeteku" voljni pripomoći i pri zamjeni opreme pri prelasku s lož-ulja na prirodni gas.

Zaidenberg je naglasio kako se, u skladu sa njihovim iskustvom, ulaganje isplati već za pet do šest mjeseci, a za isto toliko bi mogla otpočeti isporuka gasa po sklapanju ugovora, što je najkraće vrijeme potrebno za izgradnju punionice i prijemnog postrojenja te za pribavljanje neophodnih odobrenja.

Ugovor se sklapa dugoročno, najčešće na pet godina, a cijena plina bi bila formulom (u odgovarajućemu postotku) vezana za burzovnu cijenu nafte. Stručnjaci iz "Energteka" u Mostar dolaze ponovo sljedeće sedmice kako bi snimili postojeće stanje u "Aluminiju" i u skladu s tim pripremili valjanu konačnu ponudu.

"Energtek" je licenciran za istraživanja i iskorištavanje gasnih izvora na Filipinima i u Izraelu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik