U preduzeću "Doža Đerđ" u Bačkoj Topoli, koje se bavi ratarskom i stočarskom proizvodnjom, savremena energana klimatizuje 18.000 kvadratnih metara objekata koristeći kao energent biomasu, čime su za trećinu smanjeni troškovi grejanja u odnosu na raniji period. Taj način grejanja u zimskim i rashlađivanja u letnjim mesecima, uz smanjenje troškova za klimatizaciju objekata, omogućva i energetsku nezavisnost i bolje uslove za tov grla, jer se u kapacitetima za tu namenu tokom cele godine održava temepratura od 25 stepeni Celzijusa. Investicija je koštala 160 miliona dinara, od kojih je 100 miliona obezbedilo samo preduzeće, a 60 miliona vlada Vojvodine preko Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj. U narednoj godini na bio postrojenje, kako navode u "Doži", biće priključeno još 8.000 kvadratnih metara novih objekata, a celokupna količina potrebne sirovine - slame od ječma, pšenice i soje - biće proizvedena na njivama tog gazdinstva.
U preduzeću "Doža Đerđ" u Bačkoj Topoli, koje se bavi ratarskom i stočarskom proizvodnjom, savremena energana klimatizuje 18.000 kvadratnih metara objekata koristeći kao energent biomasu, čime su za trećinu smanjeni troškovi grejanja u odnosu na raniji period.
Kako je rečeno Tanjugu u tom poljoprivrednom preduzeću, taj način grejanja u zimskim i rashlađivanja u letnjim mesecima, uz smanjenje troškova za klimatizaciju objekata, omogućva i energetsku nezavisnost i bolje uslove za tov grla, jer se u kapacitetima za tu namenu tokom cele godine održava temepratura od 25 stepeni Celzijusa.
Investicija je koštala 160 miliona dinara, od kojih je 100 miliona obezbedilo samo preduzeće, a 60 miliona vlada Vojvodine preko Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj.
U narednoj godini na bio postrojenje, kako navode u "Doži", biće priključeno još 8.000 kvadratnih metara novih objekata, a celokupna količina potrebne sirovine - slame od ječma, pšenice i soje - biće proizvedena na njivama tog gazdinstva.