Grad Beograd će do kraja godine završiti studiju o potencijalima korišćenja geotermalnih izvora na području grada za grejanje i hlađenje. Veliki deo Novog Beograda i druge lokacije u gradu leže na termalnim izvorima, na relativno malim dubinama od 30 do 50 metara gde se nalazi voda temperature od oko 15 stepeni, koja toplotnim pumpama sa malim utroškom energije može da obezbeđuje grejanje i hlađenje. Beograd ima i oko 700.000 tona komunalnog otpada godišnje, koji sagoravanjem i recikliranjem može da se koristi za proizvodnju struje i toplote. Najveći energetski potencijal Beograda i Srbije, prema njegovim rečima, leži u energetskoj efikasnosti, ali se poboljšanje u toj oblasti ne može očekivati "preko noći".
Grad Beograd će do kraja godine završiti studiju o potencijalima korišćenja geotermalnih izvora na području grada za grejanje i hlađenje, najavio je direktor gradske Uprave za energetiku Marko Stojanović.
"Veliki deo Novog Beograda i druge lokacije u gradu leže na termalnim izvorima, na relativno malim dubinama od 30 do 50 metara gde se nalazi voda temperature od oko 15 stepeni, koja toplotnim pumpama sa malim utroškom energije može da obezbeđuje grejanje i hlađenje", kazao je Stojanović u intervjuu za sajt Enerdžiobzerver (www.energyobserver.com).
Beograd, kako je istakao, ima i oko 700.000 tona komunalnog otpada godišnje, koji sagoravanjem i recikliranjem može da se koristi za proizvodnju struje i toplote.
Najveći energetski potencijal Beograda i Srbije, prema njegovim rečima, leži u energetskoj efikasnosti, ali se poboljšanje u toj oblasti ne može očekivati "preko noći".