Tri crnogorska hotela biće u prilici da dobiju besplatni energetski audit koji će pokazati detaljne podatke o uštedi, a finansiraće se iz budžeta projekta Solarna energija u turističkom sektoru Crne Gore. To će im omogućiti Crnogorski centar za energetsku efikasnost (CCEE), a za desetak dana.biće raspisan javni poziv, na koji se mogu prijaviti hoteli. Projekat CCEE implementira uz pomoć Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke (BMZ) od 95 hiljade eura zajedno sa organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ). Nakon što hoteli dobiju energetske audite, koji će pokazati detaljne podatke kakva je trenutna situacija u hotelu što se tiče uštede, biće urađena studija izvodljivosti, tako da će se dobiti kompletna slika koliko je energetski i ekonomski isplativo. Za jedan od tri hotela biće izrađen i pilot projekat korišćenja solarne energije.
Tri crnogorska hotela biće u prilici da dobiju besplatni energetski audit koji će pokazati detaljne podatke o uštedi, a finansiraće se iz budžeta projekta Solarna energija u turističkom sektoru Crne Gore.
To će im omogućiti Crnogorski centar za energetsku efikasnost (CCEE), a za desetak dana.biće raspisan javni poziv, na koji se mogu prijaviti hoteli, najavio je direktor CCEE-a Dražen Karadglić na jučerašnjoj prezentaciji.
Projekat CCEE implementira uz pomoć Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke (BMZ) od 95 hiljade eura zajedno sa organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ).
Nakon što hoteli dobiju energetske audite, koji će pokazati detaljne podatke kakva je trenutna situacija u hotelu što se tiče uštede, biće urađena studija izvodljivosti, tako da će se dobiti kompletna slika koliko je energetski i ekonomski isplativo.
Za jedan od tri hotela biće izrađen i pilot projekat korišćenja solarne energije.
„Glavni cilj projekta je pružanje informacione osnove za investicije u sektoru turizma. Misli se na podsticanje investicija za uštedu energije korišćenjem novih izvora energije sunca što direktno utiče i na emisije štetnih gasova", saopštio je Karadglić.
On je kazao da se teži da se poveća upotreba sunčeve enegije u pripremi sanitarne tople vode kao i za hlađenje objekata za vrijeme ljetnje turističke sezone.
Pomoćnik ministra održivog razvoja i turizma, Željka Radak Kukavičić rekla je da taj projekat, čija implementacija tek predstoji, ima pretpostavke da bude prepoznat kao jedan od prioriteta u hotelsko turističkim preduzećima.
Ona je dodala da je u prošloj godini profitabilnost hotela poboljšana u odnosu na 2005. godinu i da se u strukturi prije dobiti primjećuje da su fiksni troškovi, a prije svega oni koji se odnose na izdatke električne energije, izuzetno visoki.
Ni Ministarstvo održivog razvoja i turizma, kako je rekla, kao ni druga ministarstva nemaju sredstva opredijeljena kao podsticajne mjere za takve projekte.
„Ono što će sigurno biti da u saradnji sa bankarskim sektorom i Investiciono razvojnim fondom (IRF) kreiramo kreditne linije kako bi se podstakli takvi projekti u sektoru hotelijerstva", precizirala je Kukavičić.
Projekat Solarna energija u turističkom sektoru Crne Gore počeo je prije tri mjeseca a trajaće do 31. avgusta naredne godine.