Naftna industrija Srbije namerava da do kraja juna potroši zalihe olova za proizvodnju benzina i nema planove za nabavku novih količina i dalju proizvodnju.Što se tiče Naftne industrije Srbije, plan je da se količine olova koje se trenutno nalaze u zalihama rafinerije nafte Pančevo potroše do kraja juna ove godine i posle toga ne postoje planovi za nabavku novih kolicina i dodatnu proizvodnju olovnog benzina. Predstojeća liberalizacija uvoza benzina u Srbiju od 2012. godine, odnosno buduće povećanje konkurencije kvalitetnijih i čistijih goriva, ima uticaj na odluku NIS-a o prestanku proizvodnje olovnog benzina.
Naftna industrija Srbije namerava da do kraja juna potroši zalihe olova za proizvodnju benzina i nema planove za nabavku novih količina i dalju proizvodnju, izjavila je direktorka Rafinerije Pančevo Ljubica Simić.
"Što se tiče Naftne industrije Srbije, plan je da se količine olova koje se trenutno nalaze u zalihama rafinerije nafte Pančevo potroše do kraja juna ove godine i posle toga ne postoje planovi za nabavku novih kolicina i dodatnu proizvodnju olovnog benzina", rekla je Simić za emisiju Evronet Produkcijske grupe "Mreža".
Direktorka je potvrdila da predstojeća liberalizacija uvoza benzina u Srbiju od 2012. godine, odnosno buduće povećanje konkurencije kvalitetnijih i čistijih goriva, ima uticaj na odluku NIS-a o prestanku proizvodnje olovnog benzina.
Dodala je i da je glavni motiv za takvu odluku, pored zaštite životne sredine, smanjenje emisije sumpora u atmosferu, ali i praćenje evropskih trendova.
Rafinerija Pančevo je jedini proizvođač olovnog benzina u Srbiji i izjava Simićeve je, kako ocenjuju u Evronetu, najava da bi mogla da prestane upotreba olovnog benzina.
Srbija je jedna od poslednjih zemalja u Evropi koja, uz Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, još koristi olovni benzin.
Prestanak proizvodnje tog goriva najavio je i zamenik direktora NIS Petrola za promet Oleg Šalimov koji je početkom marta kazao da će ove godine u pančevačkoj Rafineriji prestati proizvodnja olovnih benzina i početi probna proizvodnja bezolovnih benzina.
"Linija za proizvodnju bezolovnih benzina biće postavljena u Pančevu, u toku su priprema projekta i biranje partnera", rekao je tada Šalimov i dodao da će nakon modernizacije pogona moći da kaže koliki će biti godišnji obim proizvodnje.
Isparenja olovnog benzina nanose trajnu štetu ljudskom zdravlju i mogu izazvati i najteže bolesti.
Zapadnoevropske zemlje i Sjedinjene Američke Države su počele da ga izbacuju iz upotrebe 1990-tih godina.
Olovni benzin sadrži do 0,4 grama olova po litru.
Olovo u benzinu služi za smanjenje detonacije pri sagorevanju u motorima starije konstrukcije. Međutim, automehaničari kažu da se ti motori mogu podesiti i da koriste bezolovni benzin.