Poslovno-inovacijski centar Hrvatske – BICRO, nakon zaprimljenih prijava u prvom krugu u Program provjere inovativnog koncepta (PoC) pokrenut početkom svibnja, proveo je postupak evaluacije prijavljenih projekata. Evaluacijski odbori po područjima sastavljeni od neovisnih stručnjaka donijeli su preporuke o sufinanciranju za 21 projekt u visini od preko 3,4 milijuna kuna. Najveći broj projekata je iz područja energetike, obnovljivi izvori energije (43 posto), zatim slijede projekti iz područja elektronike i naprednih materijala (20 posto), te digitalne tehnologije i ICT-a (18,7 posto). Prijavitelji odabranih projekata su većinom inovativna poduzeća (preko 81 posto) i znanstvene organizacije čiji su znanstveni rezultati primjenljivi u gospodarstvu...
Poslovno-inovacijski centar Hrvatske – BICRO, nakon zaprimljenih prijava u prvom krugu u Program provjere inovativnog koncepta (PoC) pokrenut početkom svibnja, proveo je postupak evaluacije prijavljenih projekata.
Evaluacijski odbori po područjima sastavljeni od neovisnih stručnjaka donijeli su preporuke o sufinanciranju za 21 projekt u visini od preko 3,4 milijuna kuna, stoji u današnjem priopćenju iz BICRO-a. Najveći broj projekata je iz područja energetike, obnovljivi izvori energije (43 posto), zatim slijede projekti iz područja elektronike i naprednih materijala (20 posto), te digitalne tehnologije i ICT-a (18,7 posto). Prijavitelji odabranih projekata su većinom inovativna poduzeća (preko 81 posto) i znanstvene organizacije čiji su znanstveni rezultati primjenljivi u gospodarstvu.
"Zadovoljan sam velikim odazivom zainteresiranih za prijavu u Program kao i načinom na koji je napravljena evaluacija. Naši partneri su odradili veći, administrativni dio posla budući su bliže poduzetnicima. BICRO je angažirao stručnjake koji su ocijenili prispjele prijave i dali konačno mišljenje o prihvatljivosti projekata. Budući je visok odaziv pokazatelj opravdanosti pokretanja Programa i uvođenja takvog financijskog instrumenta BICRO i partneri imaju obavezu uložiti daljnje napore kako bi osigurali dodatna sredstva i zadovolji povećanu potražnju", naglasio je Dalibor Marijanović, direktor BICRO-a.
Program financiraju Vlada RH i Svjetska banka, a pokrenut je u suradnji s partnerima Uredom za transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Znanstveno-tehnologijskim parkom Sveučilišta u Rijeci – SteP Ri, Tehnološkim parkom Varaždin i Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje u okviru Regionalne razvojne agencije Međimurje – REDEA. Program bespovratnim sredstvima u iznosima od 35.000 do 350.000 kuna po projektu financira provjeru i zaštitu intelektualnog vlasništva, demonstraciju tehničke izvedivosti i izradu funkcionalnog prototipa.
Smisao provjere inovativnog koncepta je utvrditi tehničke karakteristike i komercijalni potencijal rezultata istraživanja čime će se premostiti jaz između istraživanja i razvoja i tržišta, zaključuje se u priopćenju.